katedra w sewilli, co zobazyć w sewilli, co warto w sewilli, sewilla na weekend
Andaluzja

Co warto zobaczyć w Sewilli w dwa dni? (Aktualizacja 2021)

Weekend wystarczy, by zwiedzić najważniejsze atrakcje Sewiili. Przewodniki określają ją jako esencję Andaluzji, a dla wielu osób jest to najpiękniejsze miasto południa Hiszpanii i czasem trudno się z tym nie zgodzić. Jest wciąż mniej popularnym miastem od innych miejsc w Andaluzji, choć pogoda dopisuje w Sewilli nawet w lutym, marcu czy listopadzie. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja w Sewilli latem 2021 roku i jakie obostrzenia obowiązują w Andaluzji!

Sewilla na weekend

W 2018 roku Sewilla pobiła swój turystyczny rekord – po raz pierwszy w historii odwiedziły ją 3 miliony turystów. Najwięcej z nich przyjeżdża do stolicy Andaluzji w Wielkanoc i dwa tygodnie po niej – przyciągają ich znane na całym świecie obchody Wielkiego Tygodnia, a później popularne wiosenne święto – Feria de Abril. Dlatego jeśli chce się uniknąć tłumów, lepiej omijać te daty.

Taka liczba turystów może wydawać się duża, jednak w porównaniu z innymi miastami Hiszpanii nie robi aż takiego wrażenia. W ubiegłym roku Barcelonę odwiedziło nieco ponad 8 milionów turystów. Madryt przekroczył już liczbę 10 milionów odwiedzających, z kolei do Malagi i okolicznych miasteczek Costa del Sol przyjechało ponad 13 milionów turystów. Pamiętajcie, że te dane uwzględniają tylko osoby, które przynajmniej jedną noc spędziły w hotelach lub wynajmowały mieszkania czy pokoje przez portale, takie jak AirBnb. Liczby, w przypadku każdego z tych miast, mogą być więc dużo większe, jeśli uwzględni się osoby, które przyjeżdżają tam tylko na jeden dzień.

Aktualizacja, lato 2021 – jakie obostrzenia w Sewilli?

9 maja 2021 roku w Hiszpanii zakończył się stan wyjątkowy. Od tego momentu to prowincje decydują o tym, jak będą wyglądać obostrzenia w danym regionie. Jak zatem wygląda sytuacja w Sewilli?

  • od 9 maja 2021 wszystkie najważniejsze turystyczne atrakcje Sewilli opisane w tym artykule są ponownie otwarte z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Rekomendujemy zakup biletów online, żeby uniknąć kolejek przed wejściem!;
  • hotele są otwarte do północy;
  • bary i kluby nocne są otwarte do 2 w nocy;
  • nie ma żadnych ograniczeń w przemieszczaniu między miastami;
  • zniesiona została godzina policyjna;

Dodatkowo, od 26 czerwca na ulicach hiszpańskich miast nie trzeba już nosić maseczek. Nadal są one jednak wymagane w pomieszczeniach, jak chociażby w sklepach, muzeach.

Chcesz wiedzieć, czy na andaluzyjskich plażach trzeba nosić maseczkę? Dowiedz się o tym w naszym artykule o Kadyksie.

Czy trzeba zrobić test przed podróżą do Hiszpanii?

Od początku czerwca Hiszpania akceptuje paszport szczepionkowy. To znaczy, że można do tego kraju wjechać bez żadnych ograniczeń 2 tygodnie po przyjęciu drugiej dawki szczepionki (albo pierwszej, jeśli akurat wybraliście szczepionkę J&J). Dotyczy to również ozdrowieńców, którzy również mogą pobrać dokument z IKP potwierdzający przebycie choroby. Osoby niezaszczepione będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (antygenowy lub PCR).

Darmowe ubezpieczenie Covid-19 w Andaluzji

To bardzo ważna informacja dla osób planujących podróż do Andaluzji. Do końca 2021 roku Andaluzja oferuje wszystkim turystom darmowe ubezpieczenie Covid-19.

Co będzie pokrywać to ubezpieczenie?

  • koszty związane z hospitalizacją w wyniku zakażenia koronawirusem;
  • koszty związane z transportem chorego zakażonego koronawirusem;
  • koszty transportu zmarłych na Covid-19;
  • koszty związane z wydłużonym pobytem w wyniku zakażenia koronawirusem;

Nie musisz wypełniać żadnych dokumentów, nie ma także ograniczeń wiekowych ubezpieczenia. Ubezpieczenie nie obejmuje tylko osób posiadających status rezydenta w Hiszpanii.

Ważne: ubezpieczenie jest ważne dla osób, które zdecydują się nocować w hotelach/hostelach i wszystkich miejscach, które mogą prawnie pełnić tę funkcję. Może się zdarzyć, że jeżeli na przykład: wynajmiesz pokój/mieszkanie od osoby prywatnej przez Airbnb, to nie będzie przysługiwać Ci ubezpieczenie. Przed rezerwacją noclegu polecamy Ci skontaktować się z właścicielem, żeby upewnić się, czy to ubezpieczenie będzie przysługiwało.

Więcej informacji na temat darmowego ubezpieczenia podróżnego znajdziesz na oficjalnej stronie prowincji Andaluzji.

Zwiedzanie Sewilli – katedra

katedra w sewilli, co warto zobaczyć w sewilli, zabytki sewilli
Widok na katedrę, w tle można dostrzec wieże placu hiszpańskiego i Gwadalkiwir

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od katedry. Choć nie jest tak popularna jak paryska Notre Dame, to katedra w Sewilli jest największą gotycką katedrą na świecie. W połowie XIII wieku, gdy chrześcijanie odbili miasto z rąk Almohadów, w miejscu obecnej katedry stał meczet. Nowi władcy Sewilli początkowo zmienili go w chrześcijańską świątynię z drobnymi zmianami architektonicznymi.

Jednak po 150 latach budynek dawnego meczetu postanowiono całkowicie wyburzyć i w jego miejscu postawić nową, zbudowaną już w europejskim stylu katedrę. Efektem ogromnego przedsięwzięcia, które zostało zrealizowane w dużej mierze dzięki bogactwom przywiezionym przez Kolumba po odkryciu Nowego Świata, jest do dziś największa gotycka katedra świata.

Grobowiec Krzysztofa Kolumba

W sewilskiej katedrze znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba. Jego szczątki (w rzeczywistości – kilka kości) trafiły tam w 1899 roku. Początkowo Kolumba pochowano w innym hiszpańskim mieście – Valladolid. Potem miejsce jego pochówku przenoszono, najpierw do La Cartuja w Sewilli, potem na Dominikanę, Kubę, aż w końcu jego szczątki wróciły do stolicy Andaluzji.

Patio z pomarańczami

katedra w sewilli, co zobazyć w sewilli, co warto w sewilli, sewilla na weekend
Katedra, a właściwie Puerta de la Concepción, widziane od strony Patio de los Naranjos

Jedyną pozostałością po wyburzonym meczecie, choć przez lata wielokrotnie zmienianą i przebudowywaną, jest Patio de los Naranjos, czyli plac z drzewami pomarańczowymi. Szczególnie pięknie wygląda (i pachnie!) w lutym i marcu, gdy pomarańczowe drzewa kwitną.

Ceny biletów – kiedy wstęp do katedry jest za darmo?

Bilet wstępu do katedry i na Giraldę kosztuje 9 euro.

Bilety warto kupować online, ponieważ możemy zaoszczędzić dzięki temu wiele czasu.

W sezonie w kolejkach do kas można spędzić ponad dwie godziny, a w przypadku krótkiego wyjazdu to bardzo cenny czas. Z kolei za darmo katedrę w Sewilli można odwiedzić w poniedziałki od 16:30 do 18.

Jeśli nie interesuje Was zwiedzanie katedry, to w cenie 15 euro można kupić wycieczkę po jej dachu. To zwiedzanie z przewodnikiem, jednak dużo ciekawsze od samej historii katedry mogą być dla Was piękne widoki. Jeśli jednak chcielibyście zobaczyć wnętrze katedry z innej perspektywy, to kolejną opcją jest wycieczka połączona z podziwianiem witraży. Kosztuje również 15 euro i daje możliwość spojrzenia z góry na wnętrze katedry. Pamiętajcie, że liczba miejsc jest ograniczona, dlatego w tym przypadku szczególnie warto kupować bilety online!

Ciekawostki

  • przez to, że powstała na gruzach i fundamentach meczetu, nie mogła być zbudowana na planie krzyża, tak jak inne gotyckie katedry;
  • choć jest największą gotycką katedrą świata, to nie jest największą katedrą w ogóle – pod tym względem wyprzedzają ją tylko świątynie w Watykanie i Londynie.
  • w 2018 roku katedra w Sewilli została uznana za najlepszą w Hiszpanii, a zmagała się z inną popularną katedrą – tą w Santiago de Compostela, czyli popularnym miejscu pielgrzymek. Głosowanie trwało miesiąc i można prześledzić je pod hasztagiem #LaCatedraldeEspaña.

Zwiedzanie Sewilli – Giralda

giralda w sewilli, co zobaczyć w sewilli
Giralda wygląda pięknie o wschodzie słońca

Giralda to obecna dzwonnica katedry. Wcześniej byla jednak minaretem meczetu, na który muezin wjeżdżał na koniu i nawoływał do modlitwy. Chrześcijanie, po przejęciu miasta, docenili jej piękno i zdecydowali nie wyburzać wieży zbudowanej pod koniec XII wieku. Dzięki temu jej arabski charakter tworzy niezwykłe połączenie ze stojącą tuż obok gotycką katedrą.

Źródła różnią się, jeśli chodzi o jej wysokość, Giralda ma według nich od 96 do 104 metrów wysokości, co przez wiele lat czyniło ją najwyższym budynkiem nie tylko Hiszpanii, ale nawet całej Europy. Dla porównania – wieża zegarowa z Big Benem w Londynie ma nieco ponad 96 metrów, a krzywa wieża w Pizie – 57.

Bilet wstępu na Giraldę kupuje się razem z wejściówką do katedry.

Ciekawostki:

  • na szczyt Giraldy prowadzi 35 pochylni. Nie ma schodów właśnie dlatego, żeby muzułmański duchowny mógł tam wjechać na koniu.
  • Giralda stała się większym symbolem Sewilli niż sama katedra. Występuje w wielu piosenkach flamenco i sevillanas. Jest obecna też w hymnie klubu Sevilla, gdzie szczyci się oglądaniem Sevilli grającej na Sánchez-Pizjuán (stadion klubu).
  • Giralda ma swoją replikę w Kansas w Stanach Zjednoczonych. Jest to partnerskie miasto Sewilli. Replika jest ponad dwa razy niższa od oryginału i stoi na terenie centrum handlowego Country Club Plaza.

Zwiedzanie Sewilli – Alkazar

aklaar sewilla, atrakcje sewilli
Ogrody Alkazaru w Sewilli zainspirowały scenarzystów „Gry o Tron”

Alkazar w Sewilli jest bez wątpienia wizytówką miasta i dla wielu turystów najważniejszym punktem wycieczek. W 2018 roku odwiedziło go prawie 1,9 miliona turystów, co jest nowym rekordem tego obiektu.

Alkazar w Sewilli to zespół pałacowy, który od wieków służył jako rezydencje dla kolejnych władców. Pierwsze obiekty powstały już w X wieku, jednak najstarszy zachowany fragment Alkazaru pochodzi z XII stulecia – Patio del Yeso. Mogłoby się wydawać, że najbardziej imponujący pałac również został wybudowany za czasów panowania Maurów, jednak w rzeczywistości powstał jako rezydencja króla Piotra I Okrutnego w XIV wieku. Ten chrześcijański władca był po prostu zafascynowany architekturą arabską, dlatego zatrudnił najwybitniejszych architektów stylu mudejar, którzy pracowali przy budowie pałacu.

Ogrody Alkazaru

Ja zazwyczaj więcej czasu w Alcazarze spędzam na spacerowaniu po przepięknych ogrodach niż na podziwianiu pałaców. Albo po prostu na odpoczynku, bo w tym pełnym zieleni miejscu można znaleźć kawałek cienia, co jest szczególnie cenne w upalne, letnie dni. Ogrody powstały już na początku istnienia tego obiektu pałacowego, jednak do ich imponującej, znanej obecnie formy w dużej mierze przyczyniła się przebudowa ogrodów z XVI wieku.

Alkazar w Sewilli zachwycił też twórców serialu Gra o Tron. Jeśli widok rezydencji Dorne zapierał wam dech w piersiach, to znaczy, że musicie odwiedzić Sewillę.

Alkazar w Sewilli – kiedy za darmo

Bilet wstępu do Alkazaru w Sewilli koztuje 11,50 euro i obejmuje zwiedzanie obiektu pałacowego i oczywiście ogrodów. W typ przypadku również polecam kupić je przez internet. Najlepiej z wyprzedzeniem, ale nie zawsze jest taka konieczność – w czerwcu kupiłem bilet online przez smartfona, stojąc w długiej na co najmniej dwie godziny oczekiwania kolejce.

co zobaczyć w sewilli, metropol parasol
Metropol Parasol to projekt, który wywoływał kontrowersje wśród mieszkańców

Pamiętajcie, że kupując bilet online, zapłacicie 1 euro więcej.

Alkazar można zwiedzać za darmo w poniedziałki, od kwietnia do września w godzinach 18-19, a od października do marca w godzinach 16-17. Jak się zapewne domyślacie, kolejki do kas są wtedy ogromne, więc nie ma gwarancji, że w tych godzinach uda wam się kupić bilet w kasie, szczególnie w sezonie. Na bezpłatne zwiedzanie Alkazaru bilety można zarezerwować online. A właściwie – kupić, bo “darmowy” bilet przez internet kosztuje 1 euro.

Bezpłatny wstęp przez cały czas mają osoby poniżej 16 roku życia. Dla studentów do 25 lat włącznie bilet kosztuje 3 euro, ale uwaga – najelpiej wyróbcie sobie przed wyjazdem kartę Euro26, ponieważ legitymacje innych uczelni niż hiszpańskie nie zawsze są akceptowane, a z tą kartą nie będzie problemów.

Alkazar można też zwiedzać wieczorem i te wizyty są szczególnie ciekawe, bo podświetlone pałace robią ogromne wrażenie, gdy zajdzie słońce. Wstęp kosztuje 13 euro, a liczba miejsc jest ograniczona do 45 osób. Wejściówki trzeba jednak zarezerwować w kasie, bo sprzedaż online na wieczorne zwiedzanie jest niedostępna.

Zwiedzanie Sewilli – Metropol Parasol

setas de sevilla, metropol parasol, co warto zobaczyć w sewilli
Taras widokowy na Setas de Sevilla jest jednym z ulubionych miejsc turystów

Metropol Parasol, czyli inaczej Setas de Sevilla – po prostu grzyby z Sewilli, to projekt, który wśród mieszkańców stolicy Andaluzji wywołał wiele kontrowersji. Co zrozumiałe, projekt przypominający grzyby nie wszystkim przypadł do gustu.

Setas de Sevilla powstały w 2011 roku, a celem projektu było ożywienie Plaza de la Encarnación. Co ciekawe, grzyby są w dużej mierze wykonane z drewna, a inspiracją dla niemieckiego projektanta, Jürgena Mayera, miało być sklepienie sewilskiej katedry.

Metropol Parasol ma 26 metrów wysokści, a ulubionym miejscem turystów jest taras widokowy na szczycie. To bez wątpienia najlepsze miejsce w Sewilli na podziwianie zachodu słońca. Po zachodzie warto zostać chwilę dłużej, bo oglądanie oświetlonego miasta także robi ogromne wrażenie.

Wstęp na taras widokowy kosztuje 3 euro. W cenie biletu macie zniżkę na napoje w barze na tarasie widokowym lub darmowy napój w sieciowej cervecerii La Sureña, która znajduje się na dole budynku Metropol Parasol. Oprócz tego, możecie także odebrać darmową pocztówkę w sklepie z pamiątkami, który znajduje się obok kas biletowych.

Choć grzyby mogą nie pododobać się wszystkim, to trzeba przyznać, że założenie projektu zostało spełnione. Plac ożył, spotykają się tam nie tylko turyści, ale także mieszkańcy Sewilli. Odbywają się tam zajęcia dla dzieci, ale także wiele darmowych spektakli, jak chociażby te grane podczas festiwalu sztuki cyrkowej i akrobatyki Circada.

Ciekawostki:

  • Setas de Sevilla są ulubionym miejscem dla wielu turystów odwiedzających Sewillę, a w 2018 roku punkt widokowy odwiedziło więcej osób niż katedrę i Giraldę.

Zwiedzanie Sewilli – Triana

triana, calle betis, zwiedzanie sewilli
Kolorowe domki na calle Betis to rozpoznawalny element Triany

Triana to piękna dzielnica Sewilli, której najbardziej charakterystycznym elementem są kolorowe domy przy Calle Betis. Zanim przejdzie się na tę dzielnicę, warto podziwiać je z drugiego brzegu Gwadalkiwiru. Na Trianę prowadzi zbudowany w XIX wieku i bardzo charakterystyczny most Izabeli II, zwany też czasem Puente de Triana.

Tuż po zejściu z mostu na Trianie po lewej stronie zauważycie posąg torreadora, Juana Belmonte, który wywodził się właśnie z tej dzielnicy. Ciekawy jest w nim otwór w klatce piersiowej – przy spojrzeniu z odpowiedniej perspektywy, można ujrzeć stojącą na drugim brzegu Girladę, która dzięki temu sprawia wrażenie “pulsowania” w sercu torreadora.

Z Triany wywodzi się wielu muzyków flamenco i sama dzielnica często pojawia się w pieśniach. Można tam oczywiście odwiedzić bary, w których flamenco usłyszy się na żywo. Najpopularniejszą miejscówką jest T de Triana przy calle Betis 20, gdzie można także zjeść tapas w dobrych cenach. Jeśli jednak macie większą ochotę na obejrzenie meczu, to polecam bar kibiców Realu Betis przy calle Pelay Correa.

Ciekawostki:

  • często mówi się, że Sevilla i Triana to dwa oddzielne miasta. Popularne jest nawet powiedzenie:

„Mira si soy Trianero que estando en la calle Sierpes me considero extranjero”, czyli: “Spójrz, jestem Trianero, na ulicy Sierpes (w centrum Sewilli) czuję się jak obcokrajowiec”.

Takie pojmowanie Triany jest oczywiście wynikiem tego, że przez wiele lat Triana była bardzo słabo skomunikowana z centrum miasta, a zmieniło to wybudowanie wspomnianego mostu Izabelii II. W dużej mierze ukształtowało to tożsamość mieszkańców dzielnicy.

Zwiedzanie Sewilli – Plaza de España

sewilla plac hiszpański, zwiedzanie sewilli
Plac hiszpański w Sewilli powstał późno, bo w 1928 roku

Będąc w Sewilli nie sposób nie odwiedzić innego charaktetystycznego miejsca – placu hiszpańskiego. Możecie go kojarzyć z Gwiezdnych Wojen, gdzie był planetą Naboo. Jest to plac całkiem nowy, bo powstał z okazji wystawy Iberoamerykańskiej, która w Sewilli odbywała się w 1929 roku.

Zaprojektował go sewilski architekt Aníbal González, a budowa placu trwała 14 lat. Przez to, że powstał tak późno, miesza sie tu kilka różnych stylów architektonicznych – jest neogotyk i neorenesans, a dwie wieże placu są stylizowane na Giraldę.

Najbardziej charakterystyczne dla placu hiszpańskiego w Sewilli są wszechobecne azulejos, czyli ozdobne płytki ceramiczne, z których ułożone są wszystkie hiszpańskie prowincje. Trzy mosty symbolizują z kolei trzy dawne królestwa – Aragonię, Nawarrę, Kastylię i León. Od 2010 roku można ponownie wypożyczyć łódki i spojrzeć na plac z trochę innej perspektywy – koszt ich wypożyczenia to zazwyczaj około 10 euro.

Ciekawostki:

  • wokół dwóch wież stylizowanych na Giraldę powstał duży spór – Sewilska Akademia Sztuk Pięknych starała się uniemożliwić ich powstanie, twierdząc, że mogą one odciągnąć turystów od prawdziwej Giraldy.

Zwiedzanie Sewilli – barrio de Santa Cruz

Wracając z Plaza de España do centrum warto zahaczyć o Santa Cruz. Ta kolorowa dzielnica z bardzo wąskimi uliczkami jest kolejnym charakterystycznym punktem miasta. Turyści uwielbiają jej klimat i wszechobecną roślinność na balkonach, która dodatkowo nadaje miejscu charateru. Santa Cruz to mieszanina różnych kultur, bo dzielnicę zamieszkiwali żydzi, chrześcijanie i muzułmanie.

Sposoby na zwiedzanie tej dzielnicy są dwa – albo pozwolicie sobie zgubić się w gąszczu wąskich uliczek, albo spróbujecie poruszać się po niej z Google Maps w ręku. Spoiler: oba sposoby kończą się tak samo, bo uliczek jest tak wiele, że nawigacja tego po prostu nie ogarnia.

Pogoda w Sewilli – warto jechać w lutym i listopadzie?

W przewodnikach po Sewilli często czytamy, że to miasto pachnie pomarańczami. Zawsze myślałem, że te opisy są mocno przesadzone, ale w lutym i marcu ten cudowny zapachach po pierwsze – rzeczywiście unosi się w powietrzu, a po drugie – jest niezwykle intensywny. Dlatego jest to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Sewillę poza sezonem.

sewilla zwiedzanie
W lutym i marcu w Andaluzji kwitną pomarańcze. Ich zapach jest naprawdę intensywny

Jeśli chodzi o pogodę, to ja dwa razy odwiedzałem Sewillę pod koniec lutego i za każdym razem temperatura przekraczała 20 stopni Celsjusza. W 2019 roku przekraczała nawet 25 stopni, jednak był to najcieplejszy luty w historii Hiszpanii. Zazwyczaj pogoda w tym czasie oscyluje wokół 15-17 stopni, co i tak jest dobrą odskocznia od zimowych chłodów w Polsce.

Lato jest upalne, dlatego w sierpniu Sewillę najlepiej omijać, chyba że jest się wielbicielem temperatur przekraczających 40 stopni. Natomiast dobra pogoda często przedłuża się aż do października i listopada, kiedy to można liczyć na podobne, często nawet wyższe temperatury niż w lutym i marcu.

Innym plusem wyjazdu do Sewillli poza sezonem jest to, że 28 lutego mieszkańcy świętują Dzień Andaluzji. Wiele miejsc organizuje wtedy ciekawe wydarzenia lub darmowe zwiedzanie, często także z przewodnikiem.

Nocleg w Sewilli

Nocleg w Sewilli nie jest drogi w porównaniu z innymi miastami Hszpanii. W cenie do 200 złotych można już zarezerwować naprawdę przyzwoity pokój dwuosobowy z łazienką, co chociażby w Madrycie jest niewykolane. Z własnych doświadczeń mogę polecić The Boutike Hostel i trochę droższy Hostal Callejon del Agua. Jeśli wolicie nocować przez AirBnb, to w podobnych cenach można już wynająć naprawę ładne mieszkania dwupokojowe z kuchnią i łazienką.

Jeśli zdecydujecie się na rezerwację noclegu w Sewilli, zróbcie to przez ten link dla Booking.com lub ten dla AirBnb. Będzie to wsparcie dla moich kolejnych podróży 🙂

Co zobaczyć w Sewilli – mapa

plaza-de-espana-sevilla

Co jeszcze zobaczyć w Hiszpanii?

Po przeczytaniu tego przewodnika nie ma już chyba wątpliwości, że warto odwiedzić stolicę Andaluzji. Jeśli jednak szukacie innych miejsc w Hiszpanii, zachęcam do oglądania vloga Todo Bien na YouTube, gdzie polecam inne ciekawe i warte zobaczenia miejsca. Hasta luego!