Andaluzja

Kadyks – co zobaczyć i zjeść? Kompletny przewodnik z mapką (aktualizacja 2024)

Kadyks to najstarsze miasto Europy Zachodniej, co sprawia, że oczekiwania względem jego uroku są spore. Kadyks to pogoda, która sprzyja niemal przez cały rok. Miejsce z bogatą historią, a jednocześnie małe i doskonałe na weekend w Andaluzji. Co zobaczyć i zwiedzić w tym mieście, także poza sezonem? Sprawdź największe atrakcje Kadyksu i być może najlepsze plaże w Hiszpanii!

Angielski poeta epoki romantyzmu, lord Byron nazywał pieszczotliwie to miasto Syreną Oceanu. Współcześnie, pewnie za sprawą starodawnego klimatu miasta, wąskich uliczek i unoszącej się w powietrzu atlantyckiej bryzy, określane jest “fotogenicznym miastem”. Jego uroki zostały docenione także przez New York Times, które wymieniło Kadyks, jako jedyne hiszpańskie miasto, na liście wartych odwiedzenia miejsc w 2019 roku. Czy Kadyks można nazwać nie tylko najstarszym, ale i najpiękniejszym miastem nad Costa de la Luz?

Legenda głosi, że Kadyks został założony przez Herkulesa, ale miasto jest znane także ze swojej długiej historii (pierwsze archeologiczne pozostałości pochodzą z IX w. p.n.e.), ślad odcisnęły tu kolejno wojny punickie, romanizacja Półwyspu, czy odkrycie Ameryki. Czasy swojej świetności Kadyks zawdzięcza właśnie wyprawom Krzysztofa Kolumba. To stąd odkrywca wyruszył w dwie ze swoich czterech podróży, by odnaleźć nową drogę do Indii.

kadyks wakacje
Czas odpływu często wykorzystują lokalni wędkarze

Jeśli na urlop w Hiszpanii wybierasz Andaluzję, być może zdecydujesz się na weekend w Sewilli. A ze stolicy Andaluzji już niedaleko do Kadyksu i może być to świetny pomysł na kolejny etap objazdówki. Dostaniesz się tam samochodem – przejazd autostradą AP-4 zajmie nieco ponad godzinę.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Jerez de la Frontera, jednak nie obsługuje ono lotów z Polski. Dobrą opcją jest więc wybrać lot do Sewilli i stamtąd dojechać do Kadyksu samochodem lub pociągiem (to około 120 kilometrów) – ceny biletów RENFE zaczynają się już od 10 euro. Z Polski do Sewilli dolecicie Ryanairem z lotniska Warszawa-Modlin, jednak jeśli ktoś mieszka bliżej zachodniej granicy, być może korzystniejszy będzie wylot z lotniska Berlin-Schönefeld.

Położony nad Oceanem Atlantyckim Kadyks dzieli się na dwie części. Zabytkową część rozciągającą się wzdłuż wybrzeża oraz nową, którą będziecie mijać wjeżdżając do miasta. Skupimy się tylko na starej części, z dala od współczesnych blokowisk.

kadyks hiszpania
Kadyks jest często nazywany Hawaną Europy, głównie przez kolorowe domki na wybrzeżu

Pogoda w Kadyksie

Kadyks to idealne miasto dla osób, które kochają ciepło, ale nie znoszą upałów. W sierpniu, najcieplejszym miesiącu, średnia maksymalna temperatura wynosi ok. 28 st. C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdy odnotowuje się minimalne temperatury w granicach 10 st. C. Nawet w lutym temperatura w Kadyksie potrafi sięgać ponad 20 stopni i nie brakuje śmiałków kąpiących się w oceanie, a słoneczne dni skłaniają do odpoczynku na plaży. Do tego należy dodać, że w 2007 r. Kadyks, wraz z Granadą, był czwartym najbardziej słonecznym miastem w Hiszpanii z 3016 godzinami słońca. Dla porównania roczna suma słonecznych godzin w Polsce wynosi 1300-1900 godzin.

Co zobaczyć w Kadyksie - zabytki i muzea

Katedra w Kadyksie (Catedral de Cádiz/ Catedral de Santa Cruz) nazywana jest przez mieszkańców Nową Katedrą. Jej budowa rozpoczęła się w 1722 roku i trwała 116 lat, dlatego w jej wnętrzu możemy zaobserwować wiele stylów architektonicznych takich jak barok, rokoko i neoklasycyzm. Świątynia jest nie tylko połączeniem wielu stylów, ale także mnogości materiałów, z jakich została zbudowana. Do jej wykonania użyto marmuru, kamienia wapiennego oraz, typowego dla tego regionu, kamienia z ostryg. Budowla miała odzwierciedlać potęgę, jaką była Hiszpania w czasie handlu z Ameryką. 

Jej wieże miały być wyższe od nawet od słynnej sewilskiej Giraldy, jednak ostatecznie się to nie udało. W znajdującej się poniżej poziomu krypcie katedry pochowani są wybitni przedstawiciele miasta, w tym wybitny hiszpański kompozytor, Manuel de Falla. Warto wejść na szczyt jednej z wież, by podzwiać piękną panoramę miasta i wybrzeża. Bilet wstępu do katedry i na wieżę kosztuje 7 euro (4 euro dla uczniów i studentów poniżej 25 roku życia).

kadyks katedra
Katedra w Kadyksie powstała dopiero w XVIII wieku

Torre Tavira to jedna z 129 wież strażniczych historycznego Kadyksu. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj, a Torre Tavira jest najwyższą z nich i została otwarta dla zwiedzających. Wieże obserwacyjne stawiane były w XVIII wieku przez bogatych mieszczan, by wypatrywać wpływających do portu statków. Z 45 metrów można podziwiać panoramę starej części miasta, port i ocean. W środku można obejrzeć wystawę przedstawiającą historię Kadyksu. Atrakcją jest także zainstalowana w wieży camera obscura, czyli przyrząd optyczny będący pierwowzorem aparatu fotograficznego. Obraz z zewnątrz w czasie rzeczywistym wyświetlany jest za pomocą szkieł powiększających i luster wewnątrz wieży. Wejście na wieżę kosztuje 8 euro. Jeśli chcesz wejść na wieżę, musisz przygotować się na wejście po ponad 170 schodach.

Muzeum Kadyksu (Museo de Cádiz) znajdujące się na plaza de Mina zostało podzielone na trzy sekcje: archeologię, sztuki piękne oraz etnografię. Warto tu przyjść, by zobaczyć dzieła takich barokowych artystów jak ZurbarAn, Alonso Cano, Rubens czy Murillo.

Teatr rzymski (Teatro romano) usytuowany jest w Barrio del Pópulo, dosłownie kilka kroków od Katedry. Wejście do tego obiektu jest bardzo niepozorne i łatwo je przeoczyć przechadzając się wąskimi uliczkami Kadyksu. Teatr pochodzi z I w. p.n.e., jednak w kolejnych wiekach służył jako magazyn, następnie przebudowywano go na mieszkania. Odkryto go przypadkowo dopiero w 1980 roku. W czasach świetności wystawiane w nim były sztuki greckie i rzymskie. To drugi największy teatr czasów starożytnego Rzymu, większy od niego jest tylko Teatr Pompejusza w stolicy Włoch.Szacuje się, że teatr mógł pomieścić aż 20 000 widzów. Nic dziwnego, skoro uważa się, że Cadiz (Gades) było jednym z najlepiej prosperujących miast Imperium Rzymskiego. Wstęp do teatru jest darmowy.

Gran Teatro Falla to nowożytny teatr zbudowany w 1905 roku, reprezentujący styl neomudejar. Warto na niego zwrócić uwagę przede wszystkim dlatego, że co roku w lutym odbywa się tutaj Concurso de Agrupaciones del Carnaval de Cadiz, czyli konkurs grup karnawałowych, które wykonują swoje prześmiewcze popisy.

Zamek San Sebastián to dawna twierdza Kadyksu. Pierwotnie znajdowała się tam ponoć fenicka świątynia Kronosa. Twierdzę wzniesiono na początku XVIII wieku i stanowiła pierwszy punkt obronny miasta. Obecnie znajduje się tam muzeum do którego wstęp jest wolny każdego dnia od 9 do 17. Warto się tam wybrać, by stanąć “na skraju” Oceanu Atlantyckiego, stąd rozpościera się już tylko widok na wielką wodę.

Parque Genovés to największy zielony obszar w historycznej części Kadyksu. Początki ogrodu botanicznego sięgają końca XVIII wieku.To doskonałe miejsce, by w cieniu fantazyjnie przycinanych drzew oraz stworzonego tu wodospadu skryć się przed upałem. Wstęp do parku jest darmowy. Zaraz przy parku znajduje się Paseo Mirador de San Barbara, gdzie przechadzając się aleją, można podziwiać malowniczy widok na ocean.

kadyks plaza

Mercado Central w Kadyksie to doskonałe miejsce, by poczuć atmosferę południowej Hiszpanii. Takie targi były niegdyś jednym z najważniejszych punktów w mieście. Mercado znane dziś powstało w połowie XIX wieku, w 2006 roku rozpoczęto jego odnawianie, które trwało 3 lata. To najlepsze miejsce, by kupić świeże owoce morza, czy po prostu zrobić chwilę przerwy w zwiedzaniu miasta przy dobrych tapas.

Kadyks - najlepsze plaże w Hiszpanii?

plaze w hiszpanii kadyks

Plaże Costa de la Luz uważane są za najpiękniejsze w całej Andaluzji. Słyną z delikatnego, drobnoziarnistego piasku o złocistym odcieniu. W Kadyksie najmniejszą z plaż, ale za to pełną uroku, jest Playa de La Caleta. Nic dziwnego, że La Caleta pojawia się w tylu pieśniach flamenco (w tym najpopularniejszych alegrias de Cadiz) i karnawałowych piosenkach, ponieważ jest uważana przez mieszkańców za jedno z emblematycznych miejsc miasta. Położona przy centrum zabytkowej części miasta. Warto wymienić jeszcze takie plaże jak: Playa de Cortadura (najszersza z plaż Kadyksu) czy Playa de la Victoria. Wszystkie plaże, z wyjątkiem około dwu kilometrowego odcinka plaży Cortadura, są miejskie. Poza samym miastem, ale nadal w prowincji Kadyksu można znaleźć jeszcze piękniejsze plaże, jak chociażby Playa de Bolonia z urokliwą wydmą. 

Moim zdaniem Kadyks najlepiej odwiedzić w czasie odpływu. Ocean odkrywa wtedy skaliste dno, a w drodze na wspomniany już Castillo de San Sebastian zamontowano specjalne schodki, dzięki którym można podziwiać ocean, a także samo miasto z zupełnie innej perspektywy. Dokładne godziny przypływów i odpływów można sprawdzić pod tym adresem.

Co zjeść w Kadyksie?

A skoro już o jedzeniu mowa, to warto wymienić kilka typowych dań Kadyksu i szczególnie ich szukać w menu lokalnych restauracji:

  • Pescaíto frito / fritura andaluza – oczywiście to danie numer jeden, które musi otwierać tę listę, czyli smażona ryba lub smażone owoce morza. Może stanowić przystawkę lub danie główne Do jej zrobienia używa się najczęściej drobnych ryb, które mają mało ości. W menu restauracji w Kadyksie znajdziesz wiele wariacji tego dania, na które mogą składać się takie gatunki ryb i owoców morza jak: sardele (boquerones), morszczuk (pijotas), barwena (salmonete), makrela (caballa), kalmary (calamar), krewetki (gambas) i wiele więcej. Dobra fritura andaluza to ta podawana na ciepło i świeżo usmażona, jeśli chcesz, możesz skropić danie cytryną, która według niektórych, uwydatnia doskonały smak.
  • La tortillitas de camarones (znane także jako tortiguillas fritas) – czyli placuszki na bazie mąki pszennej z krewetkami. Tradycyjne danie z najbardziej charakterystycznym składnikiem tego regionu – krewetkami (el camarón, w odróżnieniu od gambas, to mniejszy gatunek krewetki). Perfekcyjna tortilla de camarones to chrupiąca na brzegach i soczysta w środku.
  • El atún rojo – czyli tuńczyk żyjący w wodach wybrzeża Kadyksu jest dumą tego regionu. Doceniany za swoje walory smakowe w andaluzyjskiej kuchni podawany jest na wiele sposobów – zarówno na surowo, jako tatar lub sashimi, jaki gotowany z warzywami lub smażony. 
  • Papas aliñas – nie ma nic prostszego i pyszniejszego niż papas alinas czyli ziemniaczki z oliwą, pietruszką, cebulą i octem z sherry (vinagre de jerez). Podawane na zimną, są typową przystawką serwowaną w upalne, letnie dni.
Co zjeść w Kadyksie? Kadyks restauracje
Na Mercado Central można kupić świeże owoce morza

Restauracje w Kadyksie - Gdzie spróbować tradycyjnych dań?

Gastronomiczną wycieczkę polecamy zacząć w Taberna El Tío de la Tiza (plaza Tío de la Tiza 12) lub Mesón Cumbres Mayores (calle Zorilla 4, niedaleko Parque Genoves i Muzeum Kadyksu) tutaj warto przy barze spróbować typowych tapas i montaditos. Autentyczne i tanie jedzenie znajdziemy także na Plaza el Mentidero, które pełne jest restauracji z tarasami. 

Najlepsza fritura de pescado w Kadyksie to bez wątpienia Freiduría de las Flores (przy Plaza de las Flores). W najpopularniejszej smażalni w mieście znajdziemy także szeroki wybór tapas serwowanych przy barze w przystępnej cenie.

Jeśli zależy wam na posiłku z widokiem na ocean, powinniście udać się do Bebo Los Vientos przy plaży La Victoria. Ten typowy bar na plaży (tak zwany chiringuito), serwuje nie tylko przekąski i zimne napoje, ale także wiele dań typowych dla prowincji Kadyksu.

Flamenco w Kadyksie

Prowincja Kadyksu to jedno z fundamentalnych miejsc nadających artystyczny ton sztuce flamenco. To stąd pochodzą chociażby słynne algrías de Cádiz – radosny styl flamenco, którego pieśni zaczynają się od charakterystycznego “tiriti, tran, tran…”. Dlatego też w Kadyksie co roku odbywa się Concurso Nacional de Alegrías organizowany przez Peña Flamenca La Perla. Tutaj także narodzili się znani śpiewacy tego gatunku tacy jak Enrique el Mellizo, Pericón de Cádiz oraz Chano Lobato.

Pokaz flamenco, czyli tak zwane tablao, można zobaczyć tu między innymi we wspomnianej wyżej Peña Flamenca La Perla (wejściówki od 7 euro) oraz La Cava Taberna Flamenca (ceny pokazów zaczynają się tu od 25 euro). Oczywiście, przy odrobinie szczęścia, artystów wykonujących flamenco zobaczymy także na uliczkach Kadyksu.

kadyks co zobaczyć

Kadyks w filmach

Co ciekawe, Prowincja Kadyksu często pojawia się na wielkich ekranach. To tutaj powstało, „Prawo pożądania” Pedro Almodovara czy „Imperium Słońca” Stevena Spielberga. Oczywiście miasta Kadyks oraz San Fernando widoczne są także w filmie “Camarón de la Isla”, gdzie José Monge Cruz odgrywa losy legendarnego śpiewaka flamenco w jego rodzinnych stronach.

“James Bond. Śmierć nadejdzie jutro” w reżyserii Lee Tamahoriego to najbardziej rozpoznawalny film nakręcony w Kadyksie. W pamięci widzów zostaje piękna Halle Berry, która wyłania się z wody i idzie plażą la Caleta w stronę baru, by spotkać tam Pierce’a Brosnana w roli Agenta 007. Kadyks stał się na filmie Hawaną, ponieważ wówczas niemożliwa była produkcja w stolicy Kuby rządzonej przez Fidela Castro. Zresztą to nie jedyny raz, kiedy Kadyks “zagrał” karaibskie miasto. Stało się to także w 1979 roku w filmie Kuba z Seanem Connerym w roli głównej.

Co zobaczyć w Kadyksie - mapa

Co zobaczyć w Hiszpanii? Oglądaj Todo Bien na Youtube

Kadyks to jedno z naszych ulubionych miejsc w Andaluzji. Przede wszystkim za sprawą pięknych widoków i doskonałych owoców morza. Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą wam się w planowaniu wyjazdu. Koniecznie dajcie znać, co jeszcze dorzucilibyście do listy miejsc wartych zobaczenia w Kadyksie i jakie są wasze wrażenia!