dom z papieru sezon 4 ciekawostki
Madryt

Dom z papieru – gdzie w Madrycie nagrywano serial? (+ mapka i ciekawostki!)

Premiera 4 sezonu serialu Dom z papieru (La casa de papel) na Netflixie już 3 kwietnia. Ty też nie możesz się już doczekać? Przeczytaj ten wpis i dowiedz się więcej o miejscach, w których nagrywany był ten serial!

Jeśli nie obejrzeliście jeszcze wszystkich sezonów – spokojnie, w tym artykule, jak i we vlogu na YouTubie, nie ma spoilerów, ponieważ nie ujawniamy więcej fabuły niż to, co pokazywane jest w oficjalnych trailerach.

Fanom seriali kryminalnych Domu z papieru przedstawiać nie trzeba. Serial został stworzony przez producenta Álexa Pina dla hiszpańskiej telewizji w 2017 roku. Produkcja zdobyła światową sławę po tym, jak Netflix nabył prawa do serialu od hiszpańskiego kanału Antena 3. Teraz losy zamaskowanych przestępców w trakcie napadu stulecia śledzone są w 190 krajach przez miliony widzów. Co ciekawe, Dom z papieru (Money Heist) jest najczęściej oglądanym serialem nieanglojęzycznym na Netflix.

Mennica (Fábrica Nacional de Moneda y Timbre)

mennica casa de papel dom z papieru
Fasada prawdziwej mennicy wygląda inaczej niż w serialu.

Zacznijmy od najważniejszego – mennica, na którą dokonano spektakularnego skoku w pierwszym sezonie serialu Dom z Papieru. Tu na fanów serialu czeka pierwsze zaskoczenie, ponieważ jak się okazuje, prawdziwa mennica w Madrycie nie jest tym budynkiem, który zagrał w serialu Dom z Papieru.

Gdzie: Calle de Jorge Juan 106, Madryt
Stacje metra: Goya, O’Donnell

Zaraz obok Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda znajduje się Museo Casa de la Moneda. Jeśli kogoś interesuje historia pieniądza i numizmatyki, powinien odwiedzić to miejsce, ponieważ to muzeum uważane jest za jedno z najważniejszych w swojej kategorii.

Wejście do Museo Casa de la Moneda jest darmowe:
Gdzie: Calle del Dr. Esquerdo 36, Madryt
stacje metra: Goya, O’Donnell

csic madryt casa de papel
To ten budynek zagrał serialową mennicę (fot. Wikipedia)

Dlaczego plan filmowy La casa de Papel nie został rozstawiony przed prawdziwą mennicą? Oczywiście chodziło o względy bezpieczeństwa i brak pozwolenia na nagrywanie w rzeczywistej siedzibie instytucji. Poza tym ulica przy Fábrica Nacional de Moneda y Timbre jest bardzo wąska (calle de Jorge Juan) i rozstawienie planu filmowego byłoby mocno utrudnione.

Niemożliwe byłoby także nagranie sceny, gdzie Tokio wjeżdża do środka gmachu na motorze, a także scen ze skandującym tłumem popierającym przestępców czy rozstawienie przed budynkiem obozu serialowej policji.

Jedną z ciekawostek dotyczących serialu Dom z papieru jest to, w jaki sposób mimo braku pozwolenia na nagrywanie w prawdziwym budynku mennicy udało się nakręcić sceny drukowania banknotów. Oczywiście, ze względów legalnych i bezpieczeństwa, nie użyto do tego prawdziwych maszyn mennicy. Ekipie filmowej udało się odtworzyć produkcję wartościowych papierów w drukarni hiszpańskiego dziennika ABC. Proces został świetnie podrobiony jednak na… gazetowym papierze. 😉

Miejsce, które zagrało w serialu fasadę mennicy to budynek Consejo Superior de Investigaciones Científicas (Wyższa Rada Badań Naukowych). Jest to największa w Hiszpanii publiczna instytucja zajmująca się badaniami naukowymi i technicznymi. Front gmachu tej organizacji jest bardzo podobny do madryckiej mennicy.

Nagrywanie serialu było możliwe dzięki rozległemu terenowi wokół patio, które ułatwiło budowę planu filmowego wraz z obozem policyjnym rozbitym przed gmachem w trakcie serialowego napadu. Niestety budynek pozostaje niedostępny dla zwiedzających. Osoby nieupoważnione nie mogą nawet wejść na jego teren.

Gdzie: Calle Serrano 117, Madryt
Stacja metra: República Argentina (linia nr 6)

Banco de España

banco de espana casa de papel do z papieru sezon 4
Rzeczywisty Banco de España także różni się od tego, który zobaczyliśmy w serialu.

Bank Hiszpanii, czy inaczej bank centralny Hiszpanii mający swoją siedzibę w Madrycie, to kolejne miejsce, na które dokonali skoku przestępcy w maskach z podobizną Salvadora Dalí w trzecim sezonie Domu z papieru.

Jednak podobnie jak w przypadku mennicy, fasadę banku w rzeczywistości zagrał inny obiekt. Zwiedzając Madryt, na pewno zobaczycie prawdziwe Banco de España, ponieważ znajduje się w samym centrum stolicy, zaraz przy Plaza de Cibeles, naprzeciwko Palacio de Comunicaciones.

Ulica, przy której mieści się Banco de España, czyli calle de Alcalá, jest jedną z głównych ulic Madrytu (zaczyna się przy Puerta del Sol) i znajduje się tuż przy równie słynnej calle Gran Vía. Swoją drogą, pod koniec XIX wieku ulica de Alcalá była centrum władzy finansowej Hiszpanii.

Gdzie: Calle de Alcalá 48, Madryt
Stacja metra: Banco de España

nuevos ministerios banco de espana madryt sezon 4 casa de papel
Fasadę banku „zagrały” budynki hiszpańskich ministerstw (fot. Wikipedia)

Serialowe miejsce, które udaje Banco de España znajduje się kilka kilometrów dalej – w gmachu Ministerio de Fomento (Ministerstwo Rozwoju). Budynek należy do rządowego kompleksu Nuevos Ministerios, w którym swoje siedziby mają różne hiszpańskie ministerstwa. Powody nagrywania serialu właśnie tutaj, a nie przy prawdziwym Banco de España, były takie same jak w przypadku mennicy, czyli brak miejsca na rozstawienie planu filmowego i bezpieczeństwo.

Należy też pamiętać, że w serialu zagrały jedynie fasady fikcyjnych budynków Banco de España i mennicy. Wnętrz nie zobaczycie nigdzie, ponieważ zostały nagrywane w specjalnie przygotowanej scenografii w studiu.

Gdzie: calle Castellana 67, Madryt
Stacja metra: Nuevos Ministerios

Plaza del Callao

madryt zwiedzanie i najważniejsze turystyczne atrakcje
To tutaj Profesor ogłaszał kolejny wielki skok

Na placu Callao w 3 sezonie serialu tłum przechodniów łapie tysiące banknotów o nominale 50 euro zrzucanych ze sterowców. W tym samym czasie Profesor (Álvaro Morte) ogłasza w kolejny wielki skok. Robi to z ogromnych ekranów umieszczonych na Cines Callao przy Plaza del Callao w samym centrum Madrytu, zaraz przy Calle Gran Vía.

Trudno wyobrazić sobie lepszą scenerię na ogłoszenie następnego spektakularnego napadu jak właśnie handlowy plac między Puerta del Sol a Palacio Real, którym każdego roku przechodzi ponad 113 milionów osób. Co ciekawe, w Cines Callao odbyła się także oficjalna premiera 3 sezonu serialu.

Plaza del Callao możesz podziwiać z góry, z punktu widokowego, o którym pisaliśmy tutaj – sprawdź, jak się tam dostać!

"Madryt. Przewodnik kulinarny"

Finca El Gasco

finca el gasco casa de papel dom z papieru sezon 4
Tutaj ekipa przygotowywała skok na mennicę. (for. screen z serialu)

To malownicza posiadłość znajdująca się 30 kilometrów na północny zachód od Madrytu, w miasteczku Torrelodones w górach Sierra de Guadarrama. Tutaj Profesor z ekipą przygotowywali się do skoku na mennicę. To ważne miejsce, do którego powracają bohaterowie w ciągu trzech sezonów serialu. W rzeczywistości prywatny pałacyk otoczony ogrodem wynajmowany jest do organizacji wesel i bankietów.

Gdzie: calle Tijuana, Torrelodones, Comunidad de Madrid

A może przyjeżdżasz do Madrytu po piłkarskie emocje?

Madryt. Przewodnik dla kibiców to świetna opcja dla wszystkich fanów Realu i Atleti, którzy marzą o wyjeździe na mecz do Madrytu, ale jeszcze nie mieli okazji tego marzenia spełnić!

Znajdziecie tu pełno praktycznych porad dotyczących organizacji wyjazdu, zakupu biletów na mecz, transportu publicznego w Madrycie, noclegu.

Są tu też oczywiście najważniejsze turystyczne atrakcje Madrytu a także te mniej znane. Nie mogło zabraknąć też zwiedzania stadionów i innych miejsc w stolicy, które każdy kibic chciałby odwiedzić!

Gratką dla kibiców Realu są też informacje o dojeździe do ośrodka treningowego w Valdebebas i miejscach, gdzie można czekać na piłkarzy, by zrobić sobie z nimi zdjęcie. Są też informacje, jak zaplanować świętowanie na Cibeles i na Bernabéu po zdobyciu pucharu.

Mapka, by bez problemu trafić w miejsca w Madrycie, które znalazły się we wszystkich 3 sezonach serialu Dom z papieru!

To na tyle, jeśli chodzi o miejsca z serialu Dom z Papieru! Jak widać, większość z przedstawionych przestrzeni jest fikcyjna, jednak i tak warto wybrać się w wędrówkę po Madrycie śladami Casa de Papel – kto wie, może w okolicy Plaza de Callao zostały jeszcze jakieś rozrzucone banknoty? 😉

Wybierasz się do Madrytu? Na pewno zainteresują Cię inne mało znane atrakcje stolicy Hiszpanii!