Najważniejsze atrakcje Madrytu
Madryt

Co zobaczyć w Madrycie – 13 najważniejszych atrakcji

A więc postanowione. Odwiedzasz Madryt po raz pierwszy. Masz ambitny plan, by zobaczyć jak najwięcej. W końcu wiesz, że stolica Hiszpanii słynie z wielu atrakcji. Jak odnaleźć się w ogromie możliwości, które daje to miasto?

Obejrzyj nasz film o najpopularniejszych miejscach w Madrycie i poznaj miejsca, które na pewno uda ci się odwiedzić podczas weekendowego wypadu!

Przed pandemią Madryt odwiedzało rocznie 10 milionów turystów. Co przyciąga ich do stolicy Hiszpanii?

Przedstawiamy naszą listę “must-see” dla każdego, kto odwiedza Madryt po raz pierwszy, czyli 13 atrakcji, które powinieneś mieć odhaczone (zanim zaczniesz odkrywać to miasto głębiej).

Co zobaczyć w Madrycie? Najpopularniejsze turystyczne atrakcje:

Plaza Puerta del Sol

Zaczynamy o samego serca Madrytu a zarazem centralnego punktu Hiszpanii, czyli Bramy Słońca. Znacznik przy placu Puerta del Sol wskazuje “kilometr zero”. Symbolizuje samo centrum Hiszpanii, od którego odmierzane są wszystkie odległości w kraju. Wmurowany jest w chodnik nieopodal Casa de Correos (dawna siedziba poczty).

Niestety nie obiecujcie sobie zbyt wiele. Plac Puerta del Sol to chyba najbrzydsze z popularnych miejsc, które można zobaczyć w Madrycie. Znajduje się tu pomnik Karola III, a parę kroków dalej posąg niedźwiedzia wspinającego się na drzewko poziomkowe, czyli heraldyczny symbol Madrytu.

Znajduje się tu także nasz ulubiony neon wpisany do rejestru zabytków – reklama bodeg Tio Pepe. Jest to jedna z najstarszych reklam tego typu. Popularny neon góruje nad placem od 1936 roku.

Tradycyjnie madrileños witają nowy rok właśnie na Puerta del Sol. Przy każdym z dwunastu uderzeń zegara zjadają jeden owoc winogrona, by zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku.

"Madryt. Przewodnik kulinarny"

Plaza Mayor

To elegancki plac o ponad 400-letniej historii. Przenosząc w 1561 r. stolicę do Madrytu, Filip II postanowił stworzyć reprezentacyjne miejsce spotkań w miejscu istniejącego targowiska. Przedsięwzięcie dokończył w 1619 r. Filip III i to jego pomnik stoi dziś w centralnym miejscu placu. Najstarszy budynek Głównego Placu to Casa de la Panadería z 1590 r. (kilkakrotnie niszczony przez pożary i odbudowywany w XVII i XVIII wieku).

Plaza Mayor to również dziś jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc Madrytu. W przeszłości miejsce to pełniło najróżniejsze funkcje – od oficjalnych ceremonii, walk byków po publiczne egzekucje. Dzisiaj to przestrzeń koncertów, wystaw i bożonarodzeniowego kiermaszu. W niedziele wokół placu wystawiają się sprzedawcy handlujący starymi monetami i znaczkami.

Wokół placu znajduje się mnóstwo restauracji i kawiarni. W większości są to jednak miejsca typowo turystyczne, dlatego by zjeść coś dobrego, radzimy pójść nieco dalej. Okazja, by coś przekąsić nadarzy się już za chwilę.

Plaza Mayor w Madrycie

Mercado de San Miguel

Skoro już o jedzeniu mowa – obok Plaza Mayor znajduje się Mercado de San Miguel. To najbardziej turystyczne Mercado, ale też bez wątpienia jedno z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Warto je odwiedzić nie tylko po to, by spróbować tapasów czy wypić piwo, ale także by po prostu podziwiać jego piękną architekturę.

Mercado de San Miguel zaczął działać jako targ spożywczy ponad 100 lat temu. Jeśli szukasz doskonałego jamón ibérico, najświeższych owoców morza prosto z Galicji czy serów Asturii – dobrze trafiłeś! A do tego wino i słodkości – wybór jest ogromny! Na ponad 20 straganach spróbujesz tutaj tapas pochodzących ze wszystkich zakątków Hiszpanii.

Mercado de San Miguel w Madrycie

Chocolatería San Ginés

Pora na deser. Szczęśliwie się składa, bo tuż przy Plaza Mayor znajduje się także najpopularniejsza chocolatería w Madrycie. Warto spróbować tamtejszych churros z filiżanką gęstej czekolady lub kawą i poczuć klimat miejsca, które zostało otwarte w 1894 roku. Miejsce jest otwarte codziennie przez cały rok.

Chocolatería San Ginés posiada także jeden z najstarszych sklepów z czekoladą w stolicy. Możesz kupić tam paczkę czekolady w proszku, by potem przygotować ją samemu i cieszyć się jej smakiem w domu. Sklepik i bar znajdują się w zaułku w pasażu San Ginés. Dawniej to miejsce odwiedzała jedynie lokalna bohema, a z czasem zyskało ono światową sławę.

Park Retiro

To najpopularniejszy park Madrytu i jeden z najbardziej znanych w całej Hiszpanii. Madrileños uwielbiają wybierać się do Retiro na niedzielny spacer. Park powstał w XVII wieku i był początkowo zarezerwowany wyłącznie dla królewskiego dworu. Podobno w przeszłości na tym stawie królewski dwór odgrywał inscenizacje wielkich bitew morskich. Polecamy wam też odwiedzić Palacio de Velazquez, który jest filią muzeum Królowej Zofii, o którym więcej w następnym punkcie.

Dziś turystów z całego świata przyciągają do niego m.in. Palacio de Cristal, staw z pomnikiem króla Alfonsa XII i Palacio de Velázquez. Będąc w parku warto odwiedzić także ogród różany, który najpiękniej wygląda latem, jednak niektóre gatunki róż kwitną nawet w listopadzie.

Park Retiro w Madrycie

Museo Reina Sofía

Wśród muzeów, które warto odwiedzić w Madrycie, znajduje się nasze ulubione Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía.

To zachwycająca kolekcja dzieł sztuki współczesnej. Muzeum gromadzi sztukę z końcówki XIX, XX i XXI wieku. Jeżeli mielibyśmy wybrać tylko jeden obraz, bez którego zobaczenia nie można opuścić muzeum, byłaby to oczywiście Guernica Pablo Picassa.

Obejrzycie tu również wiele dzieł Salvadora Dalí, m.in. obrazy takie jak El gran masturbador czy Dziewczyna w oknie oraz obrazy takich twórców jak Miró, Gris i wielu innych.

Obecnie, w trakcie kryzysu spowodowanego pandemią, muzeum stara się przyciągnąć odwiedzających niskimi cenami wstępu. Możecie je także odwiedzić za darmo codziennie od 19 do 21, a także w niedzielę – jednak wtedy zobaczycie tylko jedną z trzech kolekcji.

Museo del Prado

Otwarte w 1819 roku Museo del Prado to najpopularniejsze muzeum w Hiszpanii. Kolekcję tworzą obrazy należące do hiszpańskich królów a także dzieła, które były darami prywatnych właścicieli, jak czarne obrazy Goi.

Muzeum gromadzi malarstwo hiszpańskie (od sztuki romańskiej po XX wiek), znaczny zbiór obrazów to także malarstwo włoskie i flamandzkie. Odwiedzając muzeum, można skoncentrować się na przykład na mistrzach hiszpańskiego baroku lub wspaniałej kolekcji Goi.

Nie sposób przy jednej wizycie obejrzeć całą kolekcję dzieł w Prado. Jak podaje wikipedia: obecnie w muzeum znajduje się ponad 35 000 eksponatów (stan na luty 2017). Co więcej, nawet nie wszystkie są dostępne dla zwiedzających i znajdują się w archiwach. Dlaczego? Z prozaicznego powodu – sale ekspozycyjne Prado nie są w stanie ich pomieścić.

Jedno jest pewne, nie można wyjść z Prado bez zobaczenia tak popularnych w historii sztuki dzieł jak Panny dworskie Velázqueza, Ogród Rozkoszy Ziemskich Boscha, wielu dzieł Goi, El Greco czy Rubensa.

Muzeum Prado w Madrycie

Museo Thyssen-Bornemisza

To imponująca kolekcja dzieł, które niegdyś należały do prywatnych kolekcji rodziny Thyssen-Bornemisza. Zbiór liczący około 1000 dzieł podzielony jest chronologicznie na trzech piętrach muzeum. Daje tym samym zwiedzającym przegląd prac od XIII wieku aż do awangardy.

Trudno wymienić tu wszystkich wybitnych artystów, których dzieła zgromadzone są w Thyssen-Bornemisza. Kolekcje z poszczególnych epok są dumnie reprezentowane przez swoich wybitnych przedstawicieli jak Tycjan, Caravaggio, Zurbarán, Rembrandt, Goya, van Gogh aż po artystów XX wieku jak Picasso, Dalí, Kandinsky, Pollock, Chagall, Kandinsky, Hopper czy Mondrian.

Warto sprawdzić również, jaką wystawę czasową proponuje obecnie muzeum.

Estadio Santiago Bernabéu

A teraz obowiązkowy punkt dla wszystkich fanów królewskich. Co ciekawe, stadion Realu Madryt to najczęściej fotografowany obiekt w stolicy Hiszpanii. Z kolei klubowe muzeum jest trzecim najczęściej odwiedzanym muzeum w Madrycie (zaraz po Museo Nacional del Prado i Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía).

Osobny wpis o zwiedzaniu stadionu Realu Madryt znajdziesz tutaj.

Sprawdź moją książkę o piłkarskim zwiedzaniu Madrytu!

Madryt. Przewodnik dla kibiców” pomoże spełnić marzenia kibiców Realu i Atleti.

Zawiera mnóstwo praktycznych porad dotyczących organizacji wyjazdu, zakupu biletów na mecz, transportu publicznego w Madrycie i noclegu.

Gratką dla kibiców Realu są też informacje o dojeździe do ośrodka treningowego w Valdebebas i miejscach, gdzie można czekać na piłkarzy, by zrobić sobie z nimi zdjęcie. Są też informacje, jak zaplanować świętowanie na Cibeles i na Bernabéu po zdobyciu pucharu.

Palacio de Cibeles

To jedno z najbardziej emblematycznych miejsc Madrytu. Pałac, który powstał w 1919 roku przyćmiewa inne budynki w okolicy, w tym siedzibę Banku Hiszpanii. Znajduje się tu urząd miasta, poczta i centrum kultury. Na jednej z wież pałacu znajduje się także punkt widokowy.

Na tym samym placu co pałac znajduje się fontanna Cibeles, czyli miejsce dobrze znane kibicom Realu Madryt. To tu los Blancos świętują zdobycia pucharów.

Templo de Debod

W Madrycie można przenieść się na chwilę do starożytności. Jak w Parque del Oeste pojawiła się prawdziwa egipska świątynia?

Templo de Debod znajdziecie w pobliżu Plaza de España i Pałacu Królewskiego, w południowej części urokliwego Parque del Oeste. Egipt podarował budowlę Hiszpanii w zamian za pomoc w uratowaniu przed powodzią świątyń w Nubii w latach 60. XX wieku. Za świątynią rozciąga się widok na Pałac Królewski i park Casa de Campo.

egipska świątynia w Madrycie

Pałac Królewski

Pałac powstał w XVIII wieku na miejscu muzułmańskiego alkazaru i późniejszego pałacu Habsburgów. W imponujących wnętrzach znajduje się 2800 pomieszczeń utrzymanych w stylu rokoko i klasycystycznym. Zaledwie kilka z nich jest przeznaczonych do zwiedzania. W królewskich zbiorach można zobaczyć m.in. kolekcję gobelinów, porcelany, sreber i ozdobnych zegarów.

Ten osiemnastowieczny pałac jest oficjalną siedzibą władcy Hiszpanii. Jednak rodzina królewska w nim nie mieszka. Króla można w nim jednak spotkać raz na jakiś czas, na przykład 12 października podczas hiszpańskiego święta narodowego.

Pałac Królewski w Madrycie

Wieczór z flamenco

Kolebką flamenco jest oczywiście Andaluzja, jednak to Madryt stał się jego prawdziwą stolicą. Występują tu najlepsi artyści z różnych zakątków Hiszpanii. Odwiedź jedno z tradycyjnych tablaos flamencos i zobacz w tę niesamowitą sztukę na żywo.

Obecnie tablaos, czyli miejsca, gdzie można podziwiać występy flamenco, mocno ucierpiały z powodu pandemii. Część z nich zamknęła się definitywnie. Dlatego warto wybrać się na pokaz i w ten sposób wesprzeć artystów.

Najlepsze miejsca do zobaczenia pokazu flamenco w Madrycie opisaliśmy tutaj.

I uwaga… bonus!

Widoki – czyli wisienka na torcie tego, co do zaoferowania ma nam to niezwykłe miasto. W końcu jak mówią madrileños „z Madrytu do nieba”. Dlatego nie możesz wyjechać z Madrytu bez odwiedzenia jednego z imponujących punktów widokowych.

Sprawdź nasz ranking najpiękniejszych punktów widokowych w stolicy Hiszpanii.

Co zobaczyć w Madrycie?

Oczywiście to nie koniec atrakcji, które oferuje Madryt! Na naszym blogu znajdziesz więcej inspirujących wpisów dotyczących tego miasta!

Jesteś fanem serialu Dom z papieru? Z pewnością zainteresuje Cię zwiedzanie Madrytu śladami ekipy Profesora!

Szukasz mniej oczywistych atrakcji w Madrycie? Sprawdź nasz wpis o alternatywnych miejscówkach w stolicy Hiszpanii!

Atrakcje w Madrycie – mapa

A jeśli szukasz więcej informacji o Madrycie i Hiszpanii – obserwuj nasz profil na Instagramie! ⤵️