madryt lotnisko barajas dojazd do centrum
Madryt

Madryt-Barajas – jak dojechać z lotniska do centrum (także w nocy)?

Dojazd z lotniska Barajas do centrum Madrytu jest bardzo prosty. Na tej trasie kursują metro, podmiejska kolej, autobusy (również nocne) i oczywiście taksówki. Jak najwygodniej dostać się do miasta z lotniska i ile to kosztuje?

Niezależnie od tego, czy twój wyjazd będzie skupiać się na zwiedzaniu najważniejszych atrakcji Madrytu czy może odkrywaniu mniej znanych miejsc stolicy Hiszpanii – musisz najpierw dostać się z lotniska Barajas do centrum miasta. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest metro, jednak turyści chętnie wybierają także inne środki transportu.

Madryt Barajas – dojazd z lotniska do centrum Madrytu

Lotnisko Barajas w Madrycie jest chyba najlepiej skomunikowanym z centrum lotniskiem w całej Hiszpanii. Lecąc do stolicy, najprawdopodobniej wylądujecie na terminalu T1, który obsługuje większość budżetowych przewoźników typu Ryanair, Wizzair, Norwegian czy EasyJet.

Terminale T1, T2 i T3 mają wspólną stację metra. Terminal T4, który obsługuje w dużej mierze loty krajowe, ma stację metra oraz stację kolei podmiejskiej Cercanías. Oprócz tego, możecie także wybrać dojazd autobusem lub taksówką.

Metro i Cercanías – ile to kosztuje?

Pojedynczy bilet metra kosztuje 1,50 euro. Jednak jadąc na lotnisko musicie dopłacić suplemento aeropuerto, więc łącznie przejazd będzie Was kosztować 4,50 euro w jedną stronę.

Lotnisko z centrum łączy fioletowa linia metra nr 8, którą dojedziecie na stację Nuevos Ministerios. Stamtąd możecie kontynuować podróż w kierunku centrum linią numer 10 (lub 6, w zależności od tego, gdzie planujecie dotrzeć).

Linia numer 10 zabierze Was już na stacje Alonso Martínez, Tribunal i Plaza de España – w północnej części Madrytu. Jeśli chcecie kierować się do ścisłego centrum możecie zdecydować się na około 15-minutowy spacer ze stacji Tribunal lub właśnie na Tribunal przesiąść się na linię metra nr 1 i pojechać w kierunku stacji Gran Vía i Sol.

Jeśli natomiast wyruszacie z terminala 4, to tańszą opcja będzie wybór kolei podmiejskiej Cercanías. Stamtąd na stacje Nuevos Ministerios, Sol lub Atocha dojedziecie za 2,60 euro – w tym przypadku nie ma konieczności dodatkowej opłaty za przejazd na lotnisko.

Metro w Madrycie działa od 6 rano do 1:30 w nocy. Poza tymi godzinami będziecie musieli poruszać się autobusem Express Aeropuerto lub taksówką.

Autobus na lotnisko w Madrycie – Express Aeropuerto

Autobus Express Aeropuerto to miejski autobus, który funkcjonuje przez cały dzień. Wyrusza ze stacji Atocha lub Plaza de Cibeles (w godzinach nocnych, po 23). Autobusy odjeżdżają co 15-20 minut i dojeżdżają na każdy terminal lotniska.

Przejazd na lotnisko (i z lotniska do centrum) kosztuje 5 euro w jedną stronę. Bilet kupicie u kierowcy. Zapłacicie kartą, telefonem lub gotówką. Jednak w przypadku płatności gotówką za mniej niż 4 bilety możecie zapłacić tylko banknotem o nominale mniejszym niż 20 euro – w innym przypadku kierowca może odmówić Wam wydania reszty.

Do autobusów w Madrycie należy zawsze wchodzić od strony kierowcy. Przed wejściem może często ustawić się spora kolejka.

Przylatujesz po piłkarskie emocje? ⚽️

„Madryt. Przewodnik dla kibicow” to świetna opcja dla wszystkich fanów Realu i Atleti, którzy marzą o wyjeździe na mecz do Madrytu, ale jeszcze nie mieli okazji tego marzenia spełnić!

Znajdziecie tu pełno praktycznych porad dotyczących organizacji wyjazdu, zakupu biletów na mecz, transportu publicznego w Madrycie, noclegu.

Są tu też oczywiście najważniejsze turystyczne atrakcje Madrytu a także te mniej znane. Nie mogło zabraknąć też zwiedzania stadionów i innych miejsc w stolicy, które każdy kibic chciałby odwiedzić!

Gratką dla kibiców Realu są też informacje o dojeździe do ośrodka treningowego w Valdebebas i miejscach, gdzie można czekać na piłkarzy, by zrobić sobie z nimi zdjęcie. Są też informacje, jak zaplanować świętowanie na Cibeles i na Bernabéu po zdobyciu pucharu.

Ile kosztuje taksówka lub Uber na lotnisko w Madrycie?

Za dojazd z centrum miasta na lotnisko taksówką zapłacicie 30 euro. Jest to stała taryfa, która obejmuje wszystkie przejazdy na lotnisko z obszaru znajdującego się wewnątrz autostrady M-30 – czyli tak naprawdę z każdego miejsca w centrum stolicy.

Trochę taniej może być jeśli skorzystacie z aplikacji takich jak Uber czy Cabify. Wtedy przejazd ze ścisłego centrum Madrytu (Sol, Callao) na lotnisko wyniesie Was około 20 euro. Będąc w Madrycie warto zainstalować aplikację Cabify i skorzystać z rabatów dla nowych użytkowników – wtedy dojazd na lotnisko może wynieść nawet 15 euro.

Nie daj się oszukać – cena za dojazd tradycyjną taksówką z centrum Madrytu na lotnisko jest stała i zawsze będzie wynosić 30 euro.

"Madryt. Przewodnik kulinarny"