Miejsca na wycieczkę z Madrytu
Madryt

7 miejsc na jednodniową wycieczkę z Madrytu

Madryt to miasto, które zapewni wiele atrakcji do zobaczenia w kilka dni. To także świetne centrum wypadowe na jednodniowe wycieczki do miast takich jak Toledo czy Segowia. Jednak wartych odwiedzenia miejsc w okolicach Madrytu jest znacznie więcej. Pokażemy je Wam w tym wpisie!

Wybierasz się do Madrytu? Sprawdź 13 najważniejszych atrakcji stolicy Hiszpanii!

7 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolicy Madrytu

Manzanares el Real

To małe miasteczko oddalone o nieco ponad godzinę drogi autobusem od Madrytu zaskoczyło nas chyba najbardziej. Główną atrakcją tego miejsca jest XV-wieczny zamek, z zewnątrz wyglądający jak typowa średniowieczna twierdza. Wewnątrz kryje za to ładne, renesansowo urządzone przestrzenie. Jednak najbardziej zachwycają zdecydowanie widoki ze szczytu zamku.

Manzanares el Real leży bowiem u podnóża La Pedrizy, która jest częścią pasma górskiego Sierra de Guadarrama. Te skalne, granitowe wzgórza górują nad miasteczkiem i zachęcają do wędrówki. Dlatego zdecydowanie polecamy odhaczyć zamek na samym początku, a później wybrać się na spacer.

Z Manzanares el Real dojdziecie pieszo (lub dojedziecie samochodem) do początku popularnego szlaku na El Yelmo. W weekend na pewno spotkacie tam wielu mieszkańców Madrytu, którzy postanowili zrobić sobie jednodniową wycieczkę w góry.

Dzień polecamy zakończyć w jednym z lokalnych barów. Nie spodziewajcie się wybitnych frykasów. Ale uwierzcie nam – porcje croquetas de jamón, queso manchego, czy najzwyklejszych patatas bravas razem z małym piwem, po takim dniu wędrówki smakują wyśmienicie.

Jak dojechać: autobusem podmiejskim 724 z Plaza de Castilla (linia metra nr 10) lub oczywiście samochodem.

Za ile: bilet autobusowy 4,20 euro w jedną stronę, pojedyncze bilety kupicie u kierowcy.

Zwiedzanie Manzanares el Real

Navacerrada to najpopularniejsze miejsce na zimowe wypady madrileños, ponieważ znajduje się tam stok narciarski. Co ciekawe, może się to niedługo zmienić. Niedawno podjęto decyzję o zamknięciu stoku, co spotkało się z wieloma protestami. My jednak polecamy wybrać się tam także wiosną, latem czy jesienią, bo to świetne miejsce wypadowe do wędrówek po parku narodowym Sierra de Guadarrama.

Nie są to wymagające szlaki, więc jednodniowa wycieczka w to miejsce to bardzo dobra opcja dla całej rodziny. Dobrym pomysłem na jeden dzień jest pokonanie trasy, która zatacza koło od Navacerrady, przejście chociażby przez Camino Schmidt i dość ładną polanę Collado Ventoso.

Jak dojechać: madrycką koleją podmiejską cercanías – najpierw musicie wybrać linię C-8 ze stacji Atocha, Recoletos, Nuevos Ministerios lub Chamartín i dojechać nią na sam koniec do stacji Cercedilla. Tam przesiadacie się na linię C-9, która dojeżdża właśnie do Puerto de Nevacerrada. Na tem moment z powodu obostrzeń związanych z pandemią linia ta jest zamknięta.

Za ile: cena biletu będzie zależeć do liczby przejechanych stacji, ale najczęściej wynosi około 4 euro w jedną stronę.

Wycieczka górska blisko Madrytu

El Escorial

Ten szesnastowieczny kompleks budynków leży niecałą godzinę drogi na północ od Madrytu w miasteczku San Lorenzo de El Escorial. Składają się na niego między innymi bazylika i pałac królewski. Jego powstanie wymarzył sobie król Filip II. Miało to być zwieńczenie jego zwycięstwa w jednej z bitew. Król chciał mieć także miejsce, w którym mógłby odetchnąć od zarządzania państwem, między innymi dlatego chciał otoczyć się mnichami, a nie dworzanami.

Renesansowe pałace u niektórych budzą zachwyt, inni uznają je za nieciekawe. I rzeczywiście, w niektórych miejscach Escorial wygląda jak koszary – żeby nie szukać dalekiego porównania, jak madryckie Conde Duque. Z całą pewnością zachwyci Was ogrom tego miejsca. Monumentalność tej budowli podkreśla dodatkowo bliskość gór Sierra de Guadarrama.

Jak dojechać: linią C3 madryckich cercanías z wielu stacji w centrum Madrytu (Sol, Atocha, Nuevos Ministerios, Chamartín).

Za ile: około 4 euro w jedną stronę.

Zwiedzanie Escorial
"Madryt. Przewodnik kulinarny"

Aranjuez

Przenieśmy się do innej podmadryckiej rezydencji królewskiej, tym razem na południe od Madrytu. Palacio Real de Aranjuez to kolejny pałac, który powstał z inicjatywy króla Filipa II. Królewska rodzina miała tu spędzać czas przede wszystkim latem. Kolejni władcy rozbudowywali rezydencję i trzeba przyznać, że dziś jest to jeden z najładniejszych pałaców w całej Hiszpanii.

Choć, tak jak wspominaliśmy wcześniej, inicjatorem budowy był Filip II, to realizował on marzenie swojego ojca. Król Karol V chciał w Aranjuez stworzyć budynek inspirowanymi włoskimi renesansowymi pałacami. Znajdziecie tam nie tylko włoskie inspiracje, ale także arabskie, a nawet chińskie. Zwiedzanie pałacu kosztuje 4,50 euro, a bilety można kupić na miejscu lub przez internet.

Kiedy już wybierzecie się do Aranjuez, koniecznie zaplanujcie także spacer w przypałacowych ogrodach – Jardín de la Isla i Jardín del Príncipe. Wstęp do nich jest darmowy, a stanowią one doskonałe miejsce na odpoczynek w cieniu drzew. Najpopularniejszym miejscem w Jardin del Príncipe jest sztuczne jezioro z trzema małymi wyspami. Na każdej z nich znajdują się renesansowe altany stworzone przez Juana Villanuevę, architekta który zaprojektował także budynek Museo del Prado w Madrycie.

Jak dojechać: podobnie jak w przypadku Escorialu, dojedziecie tu linią C-3 kolei podmiejskiej z wielu stacji w centrum Madrytu.

Za ile: około 4 euro w jedną stronę.

Pałac Królewski w Aranjuez

Segowia

Wyjazd z Madrytu do Segowii to niemal podróż w czasie. Za jednym zamachem można przenieść się do starożytnego Rzymu, średniowieczej i renesansowej Hiszpanii. Dumą miasta jest rzymski akwedukt, który sprowadzał wodę do Segowii z pobliskiego Sierra de Guadarrama. Zbudowano go z kilkunastu tysięcy granitowych bloków, bez wykorzystania żadnego spoiwa.

Będąc w Segowii warto tez wybrać się do katedry, która jet najmłodszą gotycką katedrą w Europie. A kilka kroków od niej, na stromym wzgórzu wznosi się bajkowy alkazar. Polecamy oczywiście zwiedzić sam zamek w środku i wejść na wieżę, z której można podziwiać panoramę całego miasta. Ale zachęcamy Was też do przejścia na drugą stronę wąwozu i oglądania alkazaru i katedry z pięknej perspektywy.

Polecane punkty widokowe oraz dokładniejszy opis atrakcji Segowii znajdziecie w tym wpisie o zwiedzaniu Segowii w jeden dzień.

Jak dojechać: najlepszą opcją jest dojazd samochodem lub pociągiem RENFE. Podróż normalnym pociągiem potrwa półtorej godziny. Jeśli zdecydujemy się na szybki pociąg AVE, to ze stacji Atocha w Madrycie do Segowii dotrzemy w poł godziny.

Za ile: bilet na pociąg kosztuje od 8 euro za zwykły przejazd oraz od 25 euro za pociąg AVE.

akwedukt w segowii

Salamanka

Przenosimy się bardziej na zachód i trafiamy do Salamanki. Jako że jest to miejsce bardziej oddalone od Madrytu niż poprzednie propozycje, zdecydowanie warto spędzić tu więcej niż jeden dzień. Ale sami przekonaliśmy się, że najważniejsze atrakcje Salamanki da się zobaczyć w kilka godzin, więc jak najbardziej możemy polecić wam jednodniowe zwiedzanie tego miasta.

Salamanka to miasto dwóch katedr – możecie tam bowiem zwiedzić starą świątynię, wzniesioną między XII i XIV wiekiem oraz nową katedrę, której budowę zakończono w pierwszej połowie XVIII wieku. Obie katedry są ze sobą połączone. My – jak zwykle – polecamy szczególnie wejść na wieżę dzwonniczą starej katedry, by podziwiać widoki na całe miasto.

Turystów przyciąga także imponujący Plaza Mayor, który naszym zdaniem jest nawet ładniejszy niż ten w Madrycie. Popularnym miejscem jest też Casa de las Conchas, którego fasada ozdobiona jest muszlami. Inną turystyczną atrakcją Salamanki jest budynek uniwersytecki – pewnym symbolem miasta stała się żaba siedząca na czaszce i ten element można odnaleźć właśnie na fasadzie uniwersytetu.

Jak dojechać: najłatwiej i najszybciej będzie dojechać pociągiem RENFE ze stacji Chamartín. Podróż trwa niecałe 2 godziny. Inną opcją jest wyjazd samochodem – Madryt i Salamankę dzieli nieco ponad 200km, a podróż potrwa 2,5 godziny.

Za ile: bilet na pociąg w jedną stronę kosztuje około 20 euro.

Katedra w Salamance

Toledo

Na sam koniec przenieśmy się na południe od Madrytu, do chyba najpopularniejszego miejsca na wycieczki ze stolicy Hiszpanii. Słynie przede wszystkim ze swojej historii. Osiedlali się tu Rzymianie, Wizygoci, a przez prawie 4 wieki Toledo było ważnym ośrodkiem dla Arabów. Dziś w Toledo zwiedzicie jednak w większości zabytki związane z chrześcijaństwem, co jest oczywiście skutkiem XI-wiecznej inkwizycji.

Najpopularniejszym zabytkiem jest imponująca gotycka katedra. Jej budowa rozpoczęła się zaraz po przejęciu miasta przez wojska Królestwa Kastylii, którego Toledo stało się później stolicą. W zwiedzaniu Toledo bardzo atrakcyjne jest to, że stare miasto leży na dość dużym wzniesieniu, dlatego w wielu miejscach znajdziecie punkty widokowe, z których można podziwiać okolice.

Kiedy już będziecie w Toledo, nie zapomnijcie spróbować lokalnych marcepanów! Są tu przysmakiem i znajdziecie je w wielu sklepach.

Jak dojechać: autobusem podmiejskim VAC-023 z Plaza Elíptica (dojedziecie tam linią metra nr 6). Z tej samej stacji możecie wybrać również autobus linii Alsa.

Za ile: ceny biletów w zależności od linii wynoszą 5-7 euro w jedną stronę.

zwiedzanie Toledo

Mapa z miejscami na jednodniową wycieczkę z Madrytu