Tablao Flamenco Casa Patas Madrid
Madryt

Pokazy flamenco w Madrycie – najlepsze tablaos

Wiemy, że wśród osób, które odwiedzają Hiszpanię, czy konkretniej Madryt, jest sporo takich, które na swojej liście mają zobaczenie dobrego pokazu flamenco. Być może Ty też zastanawiasz się, gdzie zobaczyć najlepszy pokaz flamenco w Madrycie i gubisz się w morzu ofert, lokali i nazwisk artystów. Zapraszam w podróż do takich właśnie miejsc.

Bez żadnych wątpliwości dziś w Madrycie odbywają się najlepsze pokazy flamenco na świecie.

Martín Guerrero, Dyrektor Casa Patas

Dlaczego tak się stało? Kolebką flamenco jest oczywiście Andaluzja, jednak to w Madrycie flamenco miało szansę na rozwój i uznanie licznej publiczności. Do stolicy przybywają najlepsi artyści flamenco i jest to doskonała okazja, by ich zobaczyć na scenie, w tablao, gdzie przez cały rok odbywają się pokazy.

Czym jest tablao flamenco?

Tablaos flamencos swój początek miały w połowie XIX wieku, kiedy zaczęły zastępować tak zwane cafés cantantes. Te wcześniejsze miały potężny wpływ na popularyzację sztuki flamenco i jej odbiór w takiej formie, jaką znamy dziś, ale to historia na osobny artykuł. 😉 Pierwotnie flamenco nie było sztuką przeznaczoną do pokazywania na scenie lecz towarzyszyło codziennemu życiu mieszkańców Andaluzji.

Tablao to dosłownie scena z drewnianymi deskami, na której występują artyści flamenco (od tabla czyli deska). Materiał, z którego wykonana jest podłoga ma znaczenie, ponieważ zapewnia jakość dźwięku stepów (zapateado) wykonywanych przez tancerzy. Tablao flamenco to po prostu miejsce, gdzie zobaczymy połączenie tradycyjnego śpiewu, gry na gitarze i tańca w najczystszej formie.

Klimat takiego lokalu, bliskość występujących niemalże przy naszym stoliku artystów sprawia, że tablao to najlepsze miejsce, by doświadczyć flamenco. To nie tylko przeżycie dla publiczności, ale także dla samych artystów. Bliskość widzów, spora doza improwizacji i niemożność schowania się za jakąkolwiek formę teatralną sprawiają, że nawet dla najbardziej doświadczonych tancerzy występ na tablao to za każdym razem wyzwanie i próba swoich możliwości.

darmowy przewodnik po Madrycie

Gdzie zobaczyć najlepsze flamenco w Madrycie?

Wybrałam i opisałam dla Was 3 najlepsze tablaos flamencos w Madrycie. Ich wybór podyktowany jest jakością repertuaru, występujących tam artystów i historią danego miejsca. Każde z opisanych miejsc utrzymuje kameralny klimat pokazu. To okazja, by podziwiać artystów, którzy na co dzień zapełniają największe teatry na świecie. Na widowni jest zwykle nie więcej niż sto osób, a pierwsze stoliki są zaraz przy scenie, u stóp artystów. Takie okoliczności doskonale sprzyjają odbiorowi tej sztuki!

Casa Patas

Znajdujące się w centrum Madrytu Casa Patas to od początku swojego istnienia miejsce wyjątkowe i przyciągające wyjątkowych ludzi. Tawerna powstała w 1984 roku. W swoim pierwotnym zamyśle nie była miejscem pokazów flamenco. Jednak Casa Patas upodobali sobie artyści, zamieniając tawernę w miejsce swoich spotkań i istotny punkt na flamenco mapie Madrytu. Dziś cieszy się zasłużoną sławą. To oczywiście przede wszystkim za sprawą bogatego repertuaru pokazów flamenco. W restauracji Casa Patas można spróbować też tradycyjnych dań hiszpańskiej kuchni.

Już na samym wejściu do Casa Patas poczujecie, że to miejsce wyjątkowe. Na ścianach restauracji wiszą obrazy fotografie występujących tu artystów. Tworzą wyjątkowy klimat, który przenosi gości do świata flamenco. Przybywają tu z całego świata, by zobaczyć autentyczne flamenco i… nie wychodzą rozczarowani.

W Casa Patas bardzo poważnie podchodzi się do repertuaru, wybierając najwyższej klasy artystów. Doceniają to nawet sami artyści, wiedząc że jest to miejsce gromadzące nie tylko przypadkowych turystów, ale też prawdziwych miłośników tej sztuki. Repertuar ustalany jest tygodniowo, dzięki czemu zachowana jest różnorodność stylów i interpretacji flamenco prezentowanych na deskach Casa Patas.

Mówimy o wysokiej jakości wyborze artystycznym tworzonym z sercem i dużą dbałością o to, by na naszej scenie zawsze pojawiali się autentyczni artyści flamenco.

Martín Guerrero, Dyrektor Casa Patas

Gdzie: calle Canizares 10, Madryt

Jeśli masz ochotę zobaczyć Casa Patas od środka, zapraszam do zobaczenia naszego filmu z tego niezwykłego miejsca.

Corral de la Morería

Corral de la Morería istnieje od 1956 roku i jest kolejnym legendarnym tablao na mapie Madrytu w dzielnicy La Latina. Wnętrze zachowuje dawny klimat, przywołując wspomnienie pierwotnych madryckich cafés cantantes. Na jego deskach występowali najwięksi artyści świata flamenco tacy jak chociażby Antonio Gades czy La Paquera de Jerez.

Nie inaczej jest obecnie, podobnie jak w przypadku Casa Patas, wśród artystów pojawiających się w repertuarze są najbardziej topowe nazwiska współczesnych tancerzy flamenco, m.in. tacy jak: Belén López, Marco Flores, Olga Pericet, Eduardo Guerrero, La Lupi, Manuel Liñán i wielu innych. Program artystyczny zmieniany jest co tydzień. Wielbiciele jedzenia także nie powinni wyjść z Corral de la Morería zawiedzeni – restauracja Corral de la Morería posiada gwiazdkę Michelin.

Corral de la Morería szczyci się wieloma pamiętnymi dla historii flamenco momentami. To tutaj odbyła się prezentacja zmieniającego nurt flamenco “Entre dos Aguas” Paco de Lucíi w 1973 roku. Wiele upojnych nocy spędził tu także inny legendarny gitarzysta flamenco, Sabicas. Pokazy flamenco podziwiały tu takie postacie jak Salvador Dalí, a także osobistości ze świata w tym m.in. Ronald Reagan, John Lennon, Ché Guevara, zespół Kiss, a pod wejściem do tablao wyczekiwały rzesze fanek Justina Biebera. W ostatnim czasie Corral de la Morería odwiedzili także aktorzy Gry o Tron – Isaac Hempstead-Wright (Brandon Stark) i Liam Cunningham (Davos Seaworth).

Gdzie: Calle de la Morería 17, Madryt

Tablao Villa Rosa

Tablao Villa Rosa powstało w samym centrum Madrytu, w dzielnicy, która ma długą tradycję flamenco. Plaza Santa Ana, przy którym znajduje się tablao, od ponad 100 lat skupiało wielbicieli corridy i osoby z kręgu flamenco. W restauracji Villa Rosa zaczęto organizować pokazy już w 1919 roku. Każdego wieczoru występują tu świetni artyści prezentujący różnorodne style flamenco. Repertuar, tak jak w przypadku dwóch poprzednich tablaos, zmieniany jest co tydzień.

To tablao jest wspaniałe już od zewnątrz – twórcą azulejos na fasadzie budynku jest andaluzyjski artysta Alfonso Romero. W środku także utrzymana jest estetyka dawnego teatru flamenco z ozdobnym sufitem, kolumnami i łukami inspirowanymi Alhambrą w Granadzie. Ściany wewnątrz tablao również zdobią azulejos przedstawiające sceny walk byków i flamenco.

Co ciekawe, Tablao Villa Rosa wystąpiło w wielu filmach. Przestrzenie tablao wykorzystali m.in. Pedro Almodóvar w Wysokie obcasy (Tacones lejanos, 1991) i Emilio Martínez-Lázaro w “Jak zostać Katalonką” (Ocho apellidos catalanes, 2015). W komedii wymazano z tła sceny napis “Villa Rosa”, by nie wyszło na jaw, że scena pokazu flamenco nie została nagrana w miejscu akcji filmu, czyli w Sewilli. Filmy dokumentalne, wywiady i koncerty nagrywali tu także tacy artyści jak Diego El Cigala, Estrella Morente, José Mercé czy Rosalía.

Gdzie: Plaza de Santa Ana 15, Madryt

https://www.instagram.com/p/B0qRlvuo-u0/

Gdzie jeszcze na flamenco w Madrycie?

Oczywiście to nie jedyne miejsca, gdzie możesz zobaczyć flamenco na żywo w stolicy Hiszpanii. W Madrycie warto także sprawdzić ofertę takich tablaos jak: Cardamomo, Las Carboneras, Las Tablas czy znajdującego się nieco poza centrum Café Ziryab. Do nowych miejsc na flamenco mapie Madrytu należy także Teatro Flamenco w dzielnicy Malasaña. To pierwszy teatr na świecie dedykowanego wyłącznie sztuce flamenco. Propozycją zupełnie inną od poprzednich jest Café Berlin. Jest to przede wszystkim miejsce koncertów jazzowych, ale często gości na swoich deskach artystów flamenco. Zwłaszcza tych, którzy poszukują nowoczesnych fuzji flamenco z innymi stylami muzycznymi.

Czego nie robić podczas tablao flamenco?

Zasady oglądania pokazu są niemal takie same jak w przypadku wizyty w teatrze. Jednak warto o nich wspomnieć, ponieważ niektóre z nich mogą wydać się dziwne lub trochę inne.

  1. Nie klaszcz “do rytmu”. To że muzycy występujący na scenie zaczynają klaskać stepującemu tancerzowi, nie oznacza, że możesz zacząć robić to samo. Rytmy stylów mają skomplikowaną strukturę a trzymanie tempa jest szczególnie istotne (np. podczas tak zwanych subidas). Zostaw to wtajemniczonym. Inaczej możesz skończyć jak Koldo, pochodzący z Kraju Basków bohater wspomnianego już wyżej filmu “Jak zostać Katalonką” – zobacz fragment filmu. Klaszcz po zakończeniu utworu lub całego spektaklu. 🙂
  2. Nie hałasuj i nie rozmawiaj w trakcie pokazu. To dość oczywiste, jednak mogą zmylić Cię dobiegające z sali okrzyki (słynne “ole”, “arsa toma”, “reina” czy wiele innych). Publiczność, która je wykrzykuje najczęściej wie, co robi – to tak zwane jaleos, czyli okrzyki, które mają pochwalić umiejętności występującego artysty, powiedzieć mu, że jest świetny. Zwykłe rozmowy nie są tolerowane. Pokaz obejrzysz przy stoliku i będziesz mieć okazję zamówić coś do jedzenia i picia. Pamiętaj jednak, żeby zachować ciszę w trakcie gry artystów.
  3. Nie nagrywaj. W większości tablaos jest zakaz nagrywania audio i video ze względu na prawa autorskie. Nie da się też ukryć, że świecące smartfony wycelowane w artystę psują odbiór spektaklu Tobie i wszystkim dookoła.
  4. Nie spóźnij się. Mimo stereotypu nie dbającego o godzinę Hiszpana, warto pojawić się w miejscu pokazu na czas a nawet trochę wcześniej. Dobrą chwilę może zająć Ci przeciśnięcie się do baru w celu zamówienia czegoś do przekąszenia.
  5. Nie zapomnij o czerpaniu przyjemności! Zobaczenie pokazu flamenco z bliska, to wyjątkowe doświadczenie. To niesamowite mieć znakomitych artystów na wyciągnięcie ręki!

Miałeś okazję być na pokazie flamenco lub dopiero planujesz wizytę w tablao? Daj znać w komentarzu!

https://www.instagram.com/p/CA0OBBQBgG7/?utm_source=ig_web_copy_link

Jeden komentarz

  • Jarosław

    Szkoda, ze nie aktualizują Państwo swoich wpisów. Bo dwa z tych trzech miejsc, w których jakoby miały się odbywać pokazy flamenco zostały już zamknięte. Pokazy odbywają się jedynie w Corral de la Morería.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.