estadio santiago bernabeu fasada, zwiedzanie stadionu realu madryt
Madryt

Zwiedzanie stadionu Realu Madryt – Tour Estadio Santiago Bernabéu

Odwiedzenie stadionu Realu Madryt – Estadio Santiago Bernabéu – jest marzeniem każdego kibica Królewskich i punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Madrytu. Ogromny obiekt, który w przeszłości był w stanie pomieścić 125 tysięcy widzów, robi niezwykłe wrażenie. W tym wpisie dowiesz się, jak wygląda zwiedzanie stadionu Realu oraz znajdziesz praktyczne porady, które pomogą ci zorganizować wyjazd i nie dać się oszukać.

Krótka historia stadionu Realu Madryt

Zanim Real Madryt zadomowił się w miejscu, gdzie obecnie rozgrywa swoje mecze, piłkarze grali w zupełnie innej części miasta – na Estadio de O’Donnell (nie mylić z Campo de O’Donnell – było to położone kilkaset metrów dalej boisko, na którym mecze rozgrywało… Atlético Madryt).

W nową dzielnicę Królewscy przenieśli się w 1924 roku na stadion, który dziś określany jest mianem Viejo Chamartín (Stary Chamartín). Ten obiekt, który mieścił nieco ponad 22 tysiące widzów, bardzo ucierpiał podczas hiszpańskiej wojny domowej. Gdy prezesem Realu w 1943 roku został Santiago Bernabéu, zamarzył o potężnym stadionie i tę wizję udało mu się zrealizować.

estadio o donnell
Zanim Real Madryt przeniósł się w dzielnicę Chamartín, rozgrywał swoje mecze na Estadio de O’Donnell. Tu w 1912 roku (fot. Wiki Commons)

Nowy stadion, wtedy określany jako Nuevo Chamartín, powstał w 1947 roku tuż obok starego obiektu i zajmował jego znaczną część. Od tamtego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Po pierwszej przebudowie w 1955 roku mógł pomieścić aż 125 tysięcy widzów. Wtedy też zyskał nową nazwę na cześć prezesa, który przyczynił się do sukcesów ówczesnej ekipy Realu – Estadio Santiago Bernabéu.

Obecnie na Santiago Bernabéu również trwają prace modernizacyjne, które mają zostać zakończone w 2023 roku. Dlatego są to ostatnie chwile na odwiedzenie stadionu w takiej formie, jaką znacie!

real madryt panorama stadionu santiago bernabeu
Stadion Santiago Bernabéu nawet pusty robi ogromne wrażenie.

Początek Tour Bernabéu

Tour Bernabéu, czyli zwiedzanie stadionu Realu Madryt, zaczniecie od wejścia na jego szczyt. Tam, z kilku różnych punktów będziecie podziwiać panoramę stadionu, która pewnie nie raz gościła na tapetach waszych smartfonów czy komputerów. Stąd rozciąga się doskonały widok na niecałe 82 tysiące miejsc. To stadion, który nawet gdy jest pusty, wywiera ogromne wrażenie. Potem przychodzi czas na odwiedzenie klubowego muzeum.

"Madryt. Przewodnik kulinarny"

Zwiedzanie muzeum Realu Madryt na stadionie

Co ciekawe, muzeum Realu Madryt jest trzecim najchętniej odwiedzanym muzeum w Madrycie, zaraz po Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía i Museo Nacional del Prado. Tu czeka was audiowizualna wycieczka po prawie 120-letniej historii klubu. Z jednej strony zobaczycie trofea, koszulki meczowe, piłki i buty z ubiegłych lat. Z drugiej – dotykowe ekrany z informacjami i filmami, a nawet hologramy piłkarzy.

champuions league real madryt puchary
Sala z 13 Pucharami Europy jest chyba najbardziej imponująca w całym muzeum.

W tym miejscu być może zdziwi was brak trzynastu Pucharów Europy w gablotach. Znajdziecie je kawałek dalej w specjalnej sali, która upamiętnia wszystkie trzynaście finałów najważniejszych europejskich rozgrywek wygranych przez Real Madryt. To miejsce zdecydowanie wzbudza najwięcej emocji w samym muzeum.

Murawa, ławki rezerwowych i loża prezesa

Kolejnym punktem Tour Bernabéu jest zejście na poziom murawy. Oczywiście po drodze będziecie mieli jeszcze okazję zatrzymać się i podziwiać panoramy stadionu z różnych perspektyw. Wejście na samo boisko jest zabronione. Jednak ważną częścią zwiedzania są ławki rezerwowych (są w historii tego klubu piłkarze, który potrafili długo się na nich zasiedzieć!). Podczas zwiedzania będziecie mieli też możliwość zasiąść w loży prezesa – tam podczas meczów zasiadają najważniejsze osoby w klubie.

stadion realu madryt zwiedzanie
Podziwianie stadionu z tej perspektywy to marzenie każdego kibica Realu Madryt,

Szatnia i tunel wyjścia na boisko

W tych miejscach chciałby się znaleźć nie tylko każdy kibic Realu Madryt, ale również znaczna część piłkarzy. Zobaczycie miejsca, w których zawodnicy Realu spędzają ostatnie chwile przed wyjściem na murawę. Dowiecie się też, jak się regenerują chwilę po ostatnim gwizdku sędziego. Będziecie mieli też okazję wyjść na murawę tunelem, którym zazwyczaj robią to piłkarze.

szatnia realu madryt

Sala konferencyjna

Na zakończenie Tour Bernabéu odwiedzicie salę konferencyjną, gdzie po meczach z dziennikarzami rozmawiają trenerzy Królewskich i drużyn gości. Podczas zwiedzania sala ta jest podzielona na pół. W jednej części możecie wcielić się w rolę trenera i usiąść za stołem albo w rolę dziennikarza. Drugą część sali zamieniono na małe kino, gdzie wyświetlane są filmy o sukcesach Realu. Oczywiście podczas meczu sala konferencyjna jest w całości przeznaczona dla dziennikarzy.

zwiedzanie stadionu realu madryt
Tu usłyszycie „dżwięki Realu Madryt” – kibiców, hymny, trening i wiele więcej.

Oficjalny sklep Realu Madryt

Zwiedzanie stadionu Realu Madryt kończy się w oficjalnym sklepie Królewskich. Dla kibiców tej drużyny to prawdziwy Disneyland. Znajdziecie tam przede wszystkim meczowe koszulki z nazwiskami idoli, ale także komplety treningowe, piłki i mnóstwo różnego rodzaju gadżetów.

Tour Bernabéu – ceny, godziny i dojazd

Ile kosztuje zwiedzanie stadionu Realu Madryt?

  • 25 euro dla osoby dorosłej (stan na kwiecień 2020),
  • 18 euro dla dzieci do 14 lat.

Bilety kupicie w kasie nr 3 (tuż przy wieży B). Wejściówki zakupione w kasie będą obowiązywać tylko w dzień, w którym je kupiliście.

estadio santiago bernabeu fasada, zwiedzanie stadionu realu madryt

Jeśli chcecie kupić bilety online i uniknąć kolejek, skorzystajcie z oficjalnej strony Realu Madryt. Nie kupujcie biletów u pośredników – tylko na tym stracicie. Uważajcie też na osoby kręcące się przy kasach, które będą starały się was oszukać i podawać się za przewodników lub sprzedać wam bilet “poza kolejką”. Pamiętajcie, że Real Madryt nie oferuje zwiedzania z oficjalnym przewodnikiem! Macie jednak możliwość wykupienia audioprzewodnika.

Dojazd na miejsce jest bardzo prosty, ponieważ Santiago Bernabéu ma własną stację metra. Z samego centrum dostaniecie się tam linią nr 10.

Godziny zwiedzania Estadio Santiago Bernabéu:

  • Pn.-sb. 9:30-19
  • Ndz. 10:18:30

Stadion jest zamknięty dla zwiedzających tylko 25 grudnia i 1 stycznia.

UWAGA: Obecnie, z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa stadion jest zamknięty dla turystów. Real Madryt wspiera państwo w walce z wirusem i część pomieszczeń Estadio Santiago Bernabéu została przekształcona w magazyny materiałów sanitarnych.

https://www.instagram.com/p/ByLhIAdCWnP/?utm_source=ig_web_copy_link