Granada - co zobaczyć w Granadzie
Andaluzja

Granada – najbardziej orientalne miasto w Hiszpanii (aktualizacja 2021)

Granada to niezwykłe miasto, które trudno porównać z jakimkolwiek innym miejscem w Andaluzji. Jeśli można powiedzieć, że cała Andaluzja jest piękna, a każde z jej miast zachwyca wpływami arabskiej architektury, sztuką flamenco i artyzmem ludzi zamieszkujących te tereny, to w Granadzie wszystko ulega zwielokrotnieniu. W tym artykule dowiesz się także, jak wyglądają aktualne obostrzenia koronawirusowe w Granadzie.

Właściwie powinnam pisać Grenada, bo tak po polsku nazywane jest to andaluzyjskie miasto. My jednak bardziej lubimy hiszpańską wersję – Granada – brzmi nieco bardziej orientalnie, od razu przywołuje na myśl owoc granatu, który mocno kojarzy się z tym miejscem.

Granada położona u podnóża najwyższych gór Półwyspu Iberyjskiego, Sierra Nevada, zachwyca widokami, na które składają się urok białego miasteczka, potęgi Alhambry i surowych, ośnieżonych trzytysięczników. Jeśli dodamy do tego długą historię tego wielokulturowego miasta, uzyskamy niespotykaną nigdzie indziej obfitość dla wszystkich zmysłów. Sporo racji miał Hemingway, pisząc “Gdybyśmy musieli odwiedzić jedno miejsce w Hiszpanii, powinna to być Granada”. Przekonajcie się dlaczego!

Lato 2021 – obostrzenia w Granadzie

Od początku czerwca Hiszpania akceptuje paszport szczepionkowy. To znaczy, że można do tego kraju wjechać bez żadnych ograniczeń 2 tygodnie po przyjęciu drugiej dawki szczepionki (albo pierwszej, jeśli akurat wybraliście szczepionkę J&J). Dotyczy to również ozdrowieńców, którzy również mogą pobrać dokument z IKP potwierdzający przebycie choroby. Osoby niezaszczepione będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (antygenowy lub PCR).

9 maja 2021 skończył się w Hiszpanii stan alarmowy, a co za tym idzie, zostały poluzowane niektóre obostrzenia. Obecnie w Granadzie i całej Andaluzji:

  • opisane w tym artykule atrakcje turystyczne są otwarte z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Dlatego tym bardziej rekomendujemy zakup biletów online, szczególnie do Alhambry;
  • hotele są otwarte do północy;
  • bary i kluby nocne otwarte do godziny 2 w nocy,;
  • zniesiona została godzina policyjna;
  • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się pomiędzy miastami i prowincjami.

Od 26 czerwca nie trzeba nosić maseczek na wolnym powietrzu. Nadal obowiązują one jednak w pomieszczeniach zamkniętych, jak chociażby sklepy czy muzea.

Darmowe ubezpieczenie Covid-19 w Andaluzji

To bardzo ważna informacja dla osób planujących podróż do Andaluzji. Do końca 2021 roku Andaluzja oferuje wszystkim turystom darmowe ubezpieczenie Covid-19.

Co będzie pokrywać to ubezpieczenie?

  • koszty związane z hospitalizacją w wyniku zakażenia koronawirusem;
  • koszty związane z transportem chorego zakażonego koronawirusem;
  • koszty transportu zmarłych na Covid-19;
  • koszty związane z wydłużonym pobytem w wyniku zakażenia koronawirusem;

Nie musisz wypełniać żadnych dokumentów, nie ma także ograniczeń wiekowych ubezpieczenia. Ubezpieczenie nie obejmuje tylko osób posiadających status rezydenta w Hiszpanii.

Ważne: ubezpieczenie jest ważne dla osób, które zdecydują się nocować w hotelach/hostelach i wszystkich miejscach, które mogą prawnie pełnić tę funkcję. Może się zdarzyć, że jeżeli na przykład: wynajmiesz pokój/mieszkanie od osoby prywatnej przez Airbnb, to nie będzie Ci przysługiwać ubezpieczenie. Przed rezerwacją noclegu polecamy Ci skontaktować się z właścicielem, żeby upewnić się, czy to ubezpieczenie będzie Ci przysługiwać.

Więcej informacji na temat darmowego ubezpieczenia podróżnego znajdziesz na oficjalnej stronie prowincji Andaluzji.

Historia Granady

Granada została założona przez Arabów w 711 r. i niemal 800 lat była pod muzułmańskim władaniem. Do dziś przypominają o tym zabytkowe budowle powstałe w czasach rządów Almohadów (1147-1238). W XIII-XV wieku, będąca stolicą emiratu Granada była najbogatszym miastem Półwyspu Iberyjskiego i prawdziwą perłą wśród miast zachodniego islamu. Rozwijał się tutaj handel złotem i jedwabiem, a wytwarzane tu przedmioty należały do najpiękniejszych i najbardziej pożądanych w całej Europie. Ostatecznie miasto zostało przejęte przez Królów Katolickich w 1492 roku. Od XVI wieku chrześcijanie zaznaczają swoją obecność w mieście stawiając kluczowe budowle i instytucje – zaczęto budowę katedry, założono uniwersytet, w Alhambrze dobudowano pałac Karola V, a meczety zmieniono na kościoły.

Zachód słońca nad Grenadą
Widok na historyczną część Granady

Miasto w XIX w. ponownie staje się popularne, tym razem za sprawą książki napisanej przez Washingtona Irvinga “Opowieści z Alhambry”. Podróżników przyciąga do miasta wspomnienie baśniowej Granady i orientalna atmosfera.

Podczas wojny domowej Granada opowiedziała się po stronie Republiki. Ostatecznie została zdobyta przez wojska gen. Franco w sierpniu 1936 roku. Najdłużej wojskom Franco opierała się dzielnica Albaicín. W mieście doszło do wielu aresztowań i egzekucji politycznych, a jedną z ofiar był poeta Federico García Lorca.

Ulice Grenady
Klimatyczne uliczki w drodze na Sacromonte

Co warto zobaczyć w Granadzie? Najważniejsze zabytki i atrakcje:

Alhambra

Alhambra to najpopularniejsza atrakcja Granady i druga najpopularniejsza atrakcja turystyczna Hiszpanii. Kompleks pałacowo-obronny ustępuje popularnością jedynie kościołowi Sagrada Familia w Barcelonie. Należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Rocznie odwiedza ją około 3 milionów osób.

Pałac Nasrydów w Alhambrze
Okazały Pałac Nasrydów w Alhambrze

Z pewnością byłoby dużo więcej, gdyby nie ograniczenie tej liczby przez UNESCO. Dlatego też do Alhambry bardzo trudno jest kupić bilet. Najlepiej zrobić to na 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem na oficjalnej stronie. Jeśli nie mieliście okazji kupić biletów do Alhambry wcześniej, nie martwcie się. Na kilka dni przed wizytą też najprawdopodobniej uda wam się dostać bilet, musicie tylko często odświeżać stronę.

Gdzie: Calle Real de la Alhambra
Za ile: 14 euro
Tutaj kupisz bilety online do Alhambry

Widok na Granadę z Alhambry
Widok na dzielnicę Albaicín z Alhambry

Katedra w Granadzie

W Granadzie można także zobaczyć katedrę (Catedral de Santa María de la Encarnación), która jest pierwszym renesansowym kościołem w Hiszpanii. Początkowo miała być świątynią gotycką, jednak władcy woleli wznieść modniejszą, jak na tamte czasy, budowlę. Ostatecznie jej budowa trwała niemal 200 lat, dlatego na fasadzie znajdziecie także elementy barokowe. Pięcionawowa świątynia jest bogato zdobiona rzeźbami i obrazami.

Gdzie: Calle Gran Vía de Colón, 5
Za ile: ok. 4 euro

Kaplica Królewska

Tuż obok znajduje się Kaplica Królewska (Capilla Real), która jest miejscem pochówku Królów Katolickich i uważana jest za symbol wygranej rekonkwisty toczonej przez kilkaset lat przez chrześcijan. Zgromadzona jest tu także kolekcja malarstwa flamandzkiego.

Gdzie: Calle Oficios, Granada
Za ile: ok. 4 e

Centrum historyczne w Granadzie
Paseo de los Tristes w Granadzie

Dzielnica Albaicín – dawna dzielnica arabska

Albaicín (lub Albayzín) to dzielnica, która charakteryzuje się klimatycznymi wąskimi uliczkami i białymi domkami. Położona jest na sąsiadującym do Alhambry wzgórzu i dzięki temu stąd rozciągają się najpiękniejsze widoki na tę arabską twierdzę. Po przejęciu miasta przez chrześcijan mieszkało w tej dzielnicy 30 tysięcy muzułmanów, którzy musieli jednak szybko opuścić swoje miejsce zamieszkania.

Dzielnica Albaicin w Granadzie
Górna część dzielnicy Albaicín

Zwiedzając Granadę, a zwłaszcza dzielnicę Albaicín, przygotujcie się na małą wspinaczkę – miasto, z racji swojego położenia, charakteryzuje się dość górzystym terenem. Jednak samo błądzenie tymi zawiłymi, ale urokliwymi uliczkami Albaicín to przyjemność. Od pokoleń działają tu warsztaty rzemieślnicze – można podpatrzeć, jak tworzone są misterne ozdoby lub instrumenty. Poznawanie tej dzielnicy zaczniecie najpewniej od ulicy Elvira, a stamtąd idąc w górę, do najwyższej części dzielnicy, gdzie znajduje się najpopularniejszy punkt widokowy – mirador de San Nicolás.

Balkony w dzielnicy Albaicin
Warto zadrzeć głowę, by dostrzec uroki tej dzielnicy

Dzielnica Albaicín, podobnie jak Alhambra i Generalife, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że Albaicín jest skarbcem mauretańskiej architektury ludowej, która wtapia się w tradycyjną andaluzyjską architekturę – co powiecie na takie wspaniałe połączenie? Jesteście już gotowi na poznawanie uliczek Albaicín?

Najlepsze punkty widokowe w Granadzie

Granada leży u podnóża Sierra Nevada – w tym paśmie górskim znajduje się najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii – Mulhacén. W pogodne dni góry stanowią piękne tło dla Alhambry. Można podziwiać je m.in. z najpopularniejszego punktu widokowego w Granadzie, Mirador de San Nicolás położonego w dzielnicy Albaicín, z którego doskonale widać Alhambrę i panoramę miasta.

Punkt widokowy San Nicolas - widok na Alhambrę
Widok z najpopularniejszego punktu – Mirador de San Nicolás

Trzeba liczyć się z tym, że najpopularniejszy z punktów widokowych przyciąga wielu turystów, zwłaszcza w o godzinie zachodu słońca. Nic dziwnego, ponieważ Mirador de San Nicolás został uznany przez magazyn Condé Nast Traveller za miejsce, z którego można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca w całej Hiszpanii. Często odbywają się tu także spontaniczne, nie zawsze najwyższej próby, pokazy gry i tańca flamenco. Wędrując po barrio Albaicín znajdziecie też kilka innych, mniej znanych tarasów widokowych.

Kolejnym wartym odwiedzenia punktem widokowym jest Mirador de San Miguel Alto. To najwyżej położony z punktów w Granadzie. Nas osobiście widoki z tego miejsca zachwyciły dużo bardziej niż z popularnego Mirador de San Nicolás. Dojdziecie tu, idąc z Mirador de San Nicolás ku górze. Nie warto polegać zanadto na Google Maps – w krętych wąskich uliczkach gps dostaje fioła, zdajcie się na intuicję. 😉 Droga na górę zajmie nieco ponad 20 minut, ale jest warta wysiłku. Zobaczycie stąd okazałą panoramę miasta wraz z dzielnicą Albaicín, Alhambrę i Sierra Nevada. To też ulubione miejsce na wieczorny chill studentów.

Widok na Alhambrę
Warto pójść nieco wyżej, by w spokoju cieszyć się pięknem Alhambry

Piękne widoki na Granadę rozpościerają się także z Sacromonte. Wspaniałą panoramę można podziwiać m.in. z Museo Cuevas del Sacromonte. Te widoki musiały być osłodą ubogiego życia Cyganów zamieszkujących dawniej domy wykute w skałach, a wykonywane przez nich pieśni z pewnością odbijały się od gór i rezonowały z tym niezwykłym miastem. Wiele innych miejsc w Granadzie niespodziewanie odkryje przed Wami wspaniałą panoramę. Oczywiście do najważniejszych z nich zaliczyć też trzeba zachwycające widoki na całą, zarówno starą jak i nową część Granady czekają podczas zwiedzania Alhambry, w tym podziwianie panoramy miasta z wieży obronnej – Alcazaby.

Widok na Grenadę z Sacromonte
Widok na Alhambrę widziany z Sacromonte

Cármenes – ogrody Granady

Większość z cármenes jest niedostępna i ukryta za wysokimi murami oddzielającymi prywatne domy od ulicy. Skrywają one całe bogactwo andaluzyjskiej roślinności z jej przepychem smaków winogron, granatów i cytrusów oraz zapachów róż i jaśminu. Większość z ogrodów mieści się w dzielnicy Albaicín, Realejo i w okolicach Alhambry. Wśród nielicznych ogrodów, które są otwarte dla zwiedzających można wymienić Carmen de los Mártires (własność miasta), Carmen de la Victoria (należący do Uniwersytetu w Granadzie) oraz Carmen de Max Moreau (znajdujący się przy muzeum malarstwa – Casa Museo Max Moreau). Wejście do Carmen de los Mártires jest darmowe, oprócz klimatycznych ogrodów znajduje się tu wspaniały pałac oraz wspaniały widok na całe miasto. To doskonałe miejsce na spacer i schronienie przed upałem.

Calle Calderería Nueva

To ulica, która nazywana jest małym Marokiem. Zachował się tutaj klimat dawnej mauretańskiej dzielnicy. Kupisz tutaj ręcznie malowaną ceramikę oraz rękodzieło z Maroka i Egiptu. Pełno tutaj sklepów z pamiątkami, teterii, czyli tradycyjnych herbaciarni, przez co nazywana jest także “Calle de las Teterías”. Do aromatycznej herbaty możesz spróbować tu także typowych arabskich słodyczy na bazie miodu i orzechów.

Herbaciarnia w Granadzie
Aromatyczna herbata w jednej z teterías przy calle Calderería Nueva

Sacromonte

W jaskiniach dzielnicy Sacromonte niegdyś mieszkali Cyganie. Dziś niektóre z nich nadal są zamieszkane. Możecie także odwiedzić Muzeum Cuevas del Sacromonte, które dziś przypomina skansen. Warto jednak się tam wybrać, by poczuć nieco klimat tamtych czasów.

Muzeum jaskiń w Sacromonte
Wnętrze mieszkania wykutego w skale

Wykute w skałach mieszkania, stajnie, rzemieślnicze warsztaty, codzienne życie, tradycje i zwyczaje, poznać lokalną kuchnię, wykorzystanie lecznicze ziół. W obszarze Sacromonte znajdziecie także Museo de La Zambra – Cueva de Curro, czyli muzeum zambry – stylu flamenco, który powstał właśnie tutaj.

Muzeum flamenco w Sacromonte
Sacromonte to miejsce, gdzie powstał jeden ze stylów flamenco – zambra

Gdzie: Camino del Sacromonte
Za ile: ok. 5 euro
Dojazd: autobus miejski C34

Pogoda w Granadzie

Granada leży blisko Sierra Nevada, co sprawia, że panuje tu specyficzny, górski klimat. Temperatura między dniem a nocą może różnić się aż o 20 stopni. Zimy są tutaj bardzo mroźne (od grudnia do lutego) a lata gorące. Najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Górski wiatr sprawia, że upalne lata są tu łatwiejsze do wytrzymania niż w pozostałych miastach Andaluzji.

Jak dojechać do Granady?

W Granadzie działa lotnisko imienia Federico Garcii Lorki – co prawda nie dolecimy tam z Polski, ale już z Berlina połączenie oferuje easyJet. Inną opcją jest wybranie lotu do Sewilli lub Malagi i stamtąd dostanie się do Granady. Między Malagą i Granadą jest wiele dobrych połączeń autobusowych, realizowanych np. przez firmę ALSA. Za bilet, jeśli kupicie go minimum miesiąc przed podróżą, zapłacicie nieco ponad 5 euro. Później ceny wahają się między 15-25 euro.

Oczywiście do Granady możecie dotrzeć też pociągiem RENFE (z Sewilli, Kordoby, Malagi) lub samochodem. Nie polecamy jednak przemieszczać się autem po samym centrum miasta, ponieważ wiele uliczek jest zamkniętych dla ruchu samochodowego. W Granadzie funkcjonuje dobra komunikacja autobusowa, a za pojedynczy bilet zapłacicie 1,40 euro.

Zachód słońca z widokiem na Granadę
Zachód słońca nad Granadą, te widoki nie mogą się znudzić

Niezwykłe miasto

Federico García Lorca pisał, że w Granadzie godziny są dłuższe i bardziej smakowite niż w jakimkolwiek innym mieście Hiszpanii, a zmierzchy złożone z wielu świateł wydają się nieskończone (Las horas son allí más largas y sabrosas que en ninguna otra ciudad de España. Tiene crepúsculos complicados de luces constantemente inéditas que parece no terminarán nunca – F. G. Lorca) – możesz przekonać się o tym tylko w jeden sposób, odwiedzając to niezwykłe miasto.

Śledź nas na Instagramie!

https://www.instagram.com/p/B9_c-hEh7Wb/