Książki o hiszpańskiej kuchni
Kultura

Pomysły na prezent dla wielbiciela Hiszpanii

Zastanawiasz się, co pod choinkę dla miłośnika hiszpańskiej kultury? Już nie musisz! Przedstawiamy kilka pomysłów, na pewno któryś z nich przypadnie Ci do gustu.

Wybór idealnego prezentu to najczęściej trudne zadanie, ale jeśli masz wśród bliskich miłośnika Hiszpanii, sprawa jest o wiele łatwiejsza! Podaruj wielbicielowi Hiszpanii coś związanego z jego pasją. Naszym zdaniem to najlepszy sposób, by pokazać, że dobrze znamy bliską nam osobę. Bogata kultura Hiszpanii jest tu Twoim sprzymierzeńcem. Mówiąc zupełnie szczerze ta lista, jest jak nasz prywatny list do Świętego Mikołaja. 😉

Czy da się podróżować do Hiszpanii, nie ruszając się z miejsca?

No pewnie! Pomyśl o wszystkich zmysłach, które możemy zaangażować w odkrywanie Hiszpanii bez ruszania się z Poznania czy Krakowa! Ponadto postaraliśmy się, by wiele z opisanych poniżej prezentów spełniało warunki zero waste. Przedstawiamy też parę pomysłów na to, jak wybór upominku może wpisać się w troskę o lokalne biznesy. Sprawdźcie sami!

Pomysły na prezenty podzieliliśmy na sześć kategorii:

Dla pragnących doświadczeń

Oczywiście, najlepszym prezentem dla osób szukających wrażeń byłyby bilety do Hiszpanii. Jednak teraz, gdy wyjazdy są utrudnione, możesz skorzystać z pomysłów, które będą ich namiastką. Osobie kochającej Hiszpanię podaruj doświadczenie. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkie vouchery. Podaruj zaproszenie na kurs kulinarny, winiarski lub degustację. W większych miastach Polski oferta jest olbrzymia. Sprawdźcie chociażby ofertę poznańskiego SPOT. – jest w czym wybierać!

Jeśli bliska osoba z wypiekami na twarzy opowiadała Ci o pokazie flamenco, który widziała podczas ostatnich wakacji, może świetnym prezentem okaże się voucher na kurs tańca flamenco? Szkoły tego hiszpańskiego tańca znajdziesz w każdym większym mieście. I, być może, przyczynisz się do tego, że zachwyt nad sztuką flamenco obdarowywanej osoby zamieni się w jej pasję na długie lata. 🙂

Dla łaknących wiedzy

Fascynacja krajem to często także miłość do języka jego mieszkańców. Bez względu na to, czy osoba, którą chcesz obdarować, dopiero zaczyna naukę języka, czy posługuje się nim na wyższym poziomie, z pewnością będzie zachwycona voucherem na kurs języka. Oczywiście zajęcia mogą odbywać się stacjonarnie lub online i na wybranym przez kursanta poziomie. Osoby kochające hiszpańską kulturę i język będą zachwycone z możliwością rozwijania swojej pasji w ten sposób!

Świetną alternatywą mogą okazać się kursy online. Agata uczy przygotowała kurs od podstaw “Hiszpański na start”. To kompletny kurs dla tych, którzy cenią sobie usystematyzowaną naukę. Oprócz dostępu do lekcji, ćwiczeń i list słownictwa kursant otrzymuje dostęp do grupy na Facebooku i merytoryczne wsparcie od Agaty. Dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników języka hiszpańskiego znajdziecie kurs “Fundamenty subjuntivo”. Sprawdźcie koniecznie!

Dla wygłodniałych moli książkowych

W tej kategorii masz szczególne pole do popisu. W polskich wydawnictwach nie brakuje tytułów dotyczących Hiszpanii. Możesz wybierać m.in. spośród świetnych reportaży Wydawnictwa Czarne. Wśród propozycji tego wydawnictwa znajdziesz przede wszystkim reportaż o konsekwencjach wojny domowej Strup. Hiszpania rozdrapuje rany Katarzyny Kobylarczyk, który zdobył w tym roku Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Dwie inne książki o Hiszpanii opublikowane ostatnio przez Wydawnictwo Czarne to Fuerte Kaspra Bajona oraz Gure. Historie z Kraju Basków Katarzyny Migros. Obie książki zostały opublikowane w 2020 roku, więc jest spora szansa, że osoba, którą obdarujesz, nie miała jeszcze okazji ich przeczytać.

książki o Hiszpanii

Najlepszą według nas książką o Hiszpanii opublikowaną w 2020 roku zdecydowanie jest Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak. Podarowując tę książkę, gwarantujecie czytelnikowi podróż nie tylko w miejscu ale i czasie. W swoim reportażu Lipczak zabiera do Al-Andalus czyli regionu na południu półwyspu, opisując jego arabskie i wielokulturowe dzieje. Ta opowieść o ośmiu wiekach koegzystencji muzułmanów, żydów i chrześcijan jest zarazem esejem o współczesności.

Lajla znaczy noc

Jeśli chcesz podarować powieść na długie zimowe wieczory, dobrym wyborem będzie powieść Fernanda Aramburu Patria. Uznawana jest za jedną z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii i dotyczy konfliktu toczącego się w Kraju Basków od połowy lat 80. do roku 2011. HBO zaprezentowało w tym roku serial na kanwie tej powieści. Jednak uważamy, że książka (jak to zwykle bywa) była lepsza od serialowej adaptacji.

Możesz również udać się do lokalnej księgarni i wybrać coś hiszpańskiego na miejscu. Doskonałym wyborem będą książki o hiszpańskiej kuchni, biografie hiszpańskich artystów czy albumy z dziełami ulubionych hiszpańskich malarzy.

Zajrzyj do lokalnych, autorskich księgarni – te miejsca szczególnie potrzebują naszego wsparcia. Możesz tam liczyć na pomoc kompetentnego księgarza, z którym na pewno wybierzecie książkę idealną. Osoby z Poznania mają wyjątkowe szczęście, ponieważ znajdują się tu tak genialne miejsca jak Bookowski, Bookarest czy Skład Kulturalny. W Twoim mieście z pewnością też istnieją takie miejsca.

Książki o hiszpańskiej kuchni

Na prezent świetnie sprawdzą się też wszelkiego rodzaju przewodniki. Dzięki nim miłośnik Hiszpanii już dziś będzie mógł przygotowywać się do kolejnego wyjazdu. Warto przejrzeć ofertę księgarni turystycznej ArtTravel.pl działającej zarówno online jak i stacjonarnie w Poznaniu. To miejsce tworzone przez podróżników dla podróżników. Oprócz przewodników turystycznych najlepszych polskich i zagranicznych wydawców (takich jak Pascal, ExpressMap, Rough Guide czy Lonely Planet), znajdziecie tam mapy, w tym mapy ścienne i mapy zdrapki oraz literaturę podróżniczą.

Dla głodnych, tak po prostu 😉

Kategoria obok, której nikt nie przejdzie obojętny. Pyszne hiszpańskie jedzenie to najlepszy sposób, by miłośnika Hiszpanii przenieść na chwilę do raju. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej świetnych miejsc, które sprowadzają najlepsze sery, oliwki i wędliny z Hiszpanii. Doskonałym uzupełnieniem do tapasów będzie oczywiście butelka hiszpańskiego wina.

Hiszpańskie wino

Sprawdź ofertę ofertę hiszpańskich lokali w Twoim mieście. Na przykład w poznańskiej Winiarni Barrio oprócz świetnego wina, oliwy, oliwek i serów znajdziecie także hiszpańskie czekolady i turrony! Co więcej, można kupować nie tylko stacjonarnie, ale produkty wysyłane są także na teren całej Polski.

Podobne sklepy znajdziecie w innych polskich miastach: Pata Negra we Wrocławiu, Delikatesy Lafuente w Warszawie czy La Tienda w Lesznie i ich sery, za które nomen omen dalibyśmy się pokroić. 😉

Świetnym rozwiązaniem będzie też voucher do hiszpańskiej knajpki. Zadowolisz podniebienie hiszpańskiego freaka, ale też zrobisz coś dobrego dla lokalnego gastro. O, na przykład zaproszenie na taką paellę do Pika Pika. Kto by nie był zadowolony? 😉

Dla spragnionych futbolu

Dobrym pomysłem na prezent dla prawdziwego fana piłki nożnej może być karta kibica ukochanego hiszpańskiego klubu. Może być to chociażby karta Madridisty, którą można zamówić na oficjalnej stronie Realu Madryt.

Z posiadaniem tej karty wiąże się wiele benefitów, między innymi 15% zniżki w klubowym sklepie czy wcześniejszy dostęp do zakupu biletów na mecz. A jeśli już ma się zniżkę w oficjalnym klubie, to warto pomyśleć chociażby o koszulce z nowego sezonu.

Można też wybrać bardziej ekologiczny sposób i poszukać retro-koszulek piłkarskich na portalach typu Vinted. Dla niejednego kibica oryginalna koszulka sprzed 15-20 lat będzie miała większą wartość niż najnowszy meczowy t-shirt!

Dla poszukujących natury

W czasie pandemii znacznie częściej przebywamy w domu. Wielbiciele hiszpańskiej natury na pewno z wdzięcznością przyjmą pod swój dach drzewko oliwne lub cytrusowe. Roślina w doniczce przywoływać będzie hiszpański klimat. Dla rzadziej bywających w domu dobre będą agawy lub inne sukulenty kojarzące się z południem Hiszpanii.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do sprawienia prezentu o hiszpańskim charakterze.

Szukając prezentów rodem z Hiszpanii jesteśmy w stanie działać lokalnie, wspierając biznesy z pasją. Dzięki nim Hiszpania leży znacznie bliżej Polski. 🙂

A jeśli nie żaden z wymienionych pomysłów to…

Nie mamy co konkurować z Hiszpanią co do ilości słońca – to pewne. Ale moglibyśmy dogonić Hiszpanię w innej kategorii. Populację rysi w Polsce szacuje się obecnie na zaledwie 200 osobników. Dzikich osobników rysi iberyjskich na półwyspie jest 856.

Razem możemy dorównać Hiszpanii, symbolicznie adoptując rysia i wspomagając działania WWF zmierzające do odbudowy populacji rysi w Polsce. Każdy adoptujący dostaje imienny certyfikat, który możesz wręczyć bliskiej osobie. To wspaniały prezent, który wyróżni się wśród materialnych rzeczy.

Życzymy samych udanych prezentów – zarówno tych otrzymanych jak i wręczanych! 🙂