madryt zwiedzanie, najważniejsze atrakcje mdrytu, punkty widokowe w madrycie co zobaczyc w madrycie
Madryt

5 najlepszych punktów widokowych w Madrycie

Wybierasz się do Madrytu, ale masz na zwiedzanie zaledwie weekend lub kilka dni? Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudno będzie wybrać najciekawsze atrakcje w ogromie możliwości, które daje stolica Hiszpanii. Dlatego mamy propozycję, jak ogarnąć to potężne miasto: odwiedzenie jednego z najpiękniejszych punktów widokowych pozwoli poczuć atmosferę Madrytu w pigułce!

Jeśli zaś planujecie dłuższy wypad do stolicy Hiszpanii, to tarasy widokowe mogą okazać się najlepszym miejscem na wieczorny relaks. Do tego jeden z typowych madryckich cócteles w ręku i z doskonałe widoki w tle! Zwiedziliście już alternatywne atrakcje Madrytu? Oglądanie zachodu słońca w jednym z tych miejsc będzie prawdziwą wisienką na torcie! (Mapka na końcu artykułu)

Zobacz film z naszym rankingiem 5 najlepszych punktów widokowych w Madrycie

Dlaczego właśnie punkty widokowe?

Madryt to w końcu druga, zaraz po Andorze, najwyżej położona stolica Europy. Do nieba jest już stąd rzeczywiście bardzo blisko! Jego barwą w przeszłości zachwycali się artyści, między innymi jeden z najbardziej znanych barokowych malarzy Diego Velázquez. Wspominał też o nim pisarz Ernest Hemingway, który twierdził, że madryckie niebo zdaje się oddawać esencję Hiszpanii. Do dziś mieszkania z tarasami osiągają największe ceny na rynku nieruchomości, a bary położone na szczytach budynków są zawsze pełne!

De Madrid al cielo (Z Madrytu do nieba)

Madrytczycy kochają swoje niebo, dlatego to powiedzenie, będąc w stolicy Hiszpanii, usłyszycie nie raz. Jedno z najpopularniejszych zdań powtarzanych przez lokalsów świetnie oddaje charakter miasta i jego mieszkańców. Madrytczycy są prawdziwie dumni ze swojego miasta. Pochodzenie powiedzenia nie jest do końca znane. Na dobre upowszechniło się ono w języku, gdy stało się hasłem kandydatury Madrytu na Europejską Stolicę Kultury w 1992 roku. Jednak jego korzenie są znacznie starsze.

Madryt, zwiedzanie, najważniejsze atrakcje punkty widokowe co zobaczyc w madrycie
Punkty widokowe w Madrycie to jedne z najlepszych miejsc do podziwiania zachodów słońca. Tu: widok z tarasu na Circulo de Bellas Artes

Jedno z żartobliwych tłumaczeń mówi, że słynne zdanie powstało przed wiekami, kiedy miasto nie posiadało systemu kanalizacji. Nad ulicami unosił się nieprzyjemny zapach. Zwolennicy tego wyjaśnienia twierdzą, że pierwotnie w zdaniu był przecinek, który każe inaczej zinterpretować jego sens. “De Madrid, al cielo”,, co miałoby oznaczać, że jedynym ratunkiem przed nieprzyjemnościami tego miasta jest koniec żywota. Widocznie nie bez przyczyny sławny wenecki uwodziciel Giacomo Casanova pisał w swoich pamiętnikach o osiemnastowiecznym Madrycie jako “najbrudniejszym, najbardziej śmierdzącym mieście w Europie”.

Inna interpretacja również nawiązuje do XVIII w., do czasów panowania Carlosa III uważanego za władcę, który w największym stopniu przyczynił się do rozwoju i upiększenia Madrytu. Za sprawą oświeconego monarchy powstały piękne budynki (m.in. Pałac Królewski i Puerta de Alcalá), ogrody oraz sieć kanalizacji. Dzięki temu ówcześni mieszkańcy mogli z zachwytem odetchnąć i wykrzyknąć: “z Madrytu do nieba!”.

Jednak najpewniejsze ze źródeł dowodzi, że zdanie to pochodzi jeszcze sprzed powyższych wydarzeń, bo z czasów Złotego Wieku Hiszpanii. Dramaturg Luis Quiñones de Benavente pisał w swoim dziele “Baile del invierno y verano”:

«Pues el invierno y el verano,
en Madrid solo son buenos,
desde la cuna a Madrid,
y desde Madrid al Cielo».

Luis Quiñones de Benavente

Dosłownie znaczy to tyle co: „W Madrycie dobre są lata i zimy; od kołyski do Madrytu, a z Madrytu do Nieba”. Istnieje wiele interpretacji, ale jedno jest pewne: trudno nie zachwycić się urokiem i niezwykłą barwą nieba nad Madrytem!

Jednak przejdźmy do rzeczy – gdzie znajdują się najlepsze punkty widokowe w Madrycie? Przedstawiamy nasz ranking TOP 5 wraz z dokładną lokalizacją, cenami i godzinami otwarcia. Ten przewodnik to doskonałe uzupełnienie każdej wycieczki do Madrytu!

Miejsce 5: Punkt widokowy w budynku Corte Inglés na Plaza de Callao

madryt zwiedzanie i najważniejsze turystyczne atrakcje co zobaczyc w madrycie
Budynek z neonem Schweppesa przy plaza de Callao to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy Hiszpanii.

Plaza de Callao znają wszyscy fani serialu Casa de Papel. To miejsce pojawiło się w 3 sezonie serialu. Jego najbardziej charakterystycznym i uwielbianym przez turystów elementem jest budynek przy ulicy Gran Via z neonem Schweppesa. Właśnie ten obiekt widać najlepiej z punktu widokowego położonego na 9 piętrze centrum handlowego Corte Inglés przy plaza de Callao w Madrycie. Rozpościera się stąd widok na plaza de Callao, ulicę Gran Via z Edificio España w tle. Widać stąd również południowe dzielnice Madrytu, takie jak La Latina czy Lavapiés.

Wejście na taras widokowy jest darmowe, ponieważ jest on częścią kompleksu barów i restauracji znajdujących się na szczycie budynku. Możecie więc nie tylko podziwiać świetne widoki, ale też zjeść pyszne tapas i wypić hiszpańskie wino!

madryt zwiedzanie centrum madrytu
Z punktu widokowego w Corte Inglés widać także południowe dzielnice Madrytu.
 • Gdzie: Plaza de Callao 2;
 • Stacja metra: Callao (linia 3);
 • Kiedy: PN-PT 10-22, SB 10-24, ND 11-21;
 • Za ile: wstęp jest darmowy.

Miejsce 4: Faro de Moncloa

faro de moncloa w madrycie zwiedzanie madrytu
Z Faro de Moncloa widać między innymi łuk triumfalny nazywany często Puerta de Moncloa, czy Cuartel General del Ejército del Aire (po prawej)

Mimo, że stolica Hiszpanii nie leży nad morzem, to ma swoją “latarnię” (po hiszpańsku faro), bo pod taką nazwą jest powszechnie znana La Torre de Iluminación y Comunicaciones del Ayuntamiento de Madrid. Żeby dotrzeć do tego punktu widokowego trzeba nieco wyjechać poza ścisłe centrum Madrytu. Faro de Moncloa znajduje się w dzielnicy Moncloa, zaraz przy campusie Uniwerystetu Complutense.

Wieża ma wysokość 110 metrów, a sam punkt widokowy znajduje się na 92 metrach. Dużym atutem tego punktu widokowego jest bardzo dobry widok na pasmo górskie Sierra de Guadarrama, które znajduje się tylko kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Hiszpanii. Widać najbliżej położone obiekty takie jak Arco de la Victoria przy Plaza Moncloa, Cuartel General del Ejército del Aire, Museo de América, ale także dzielnicę Chamberí oraz w tle centralną część miasta z Edificio España na czele.

 • Gdzie: Avenidade la Memoria, 2;
 • Stacja metra: Moncloa (linie 3 i 6);
 • Kiedy: WT-ND 9:30-20; w poniedziałki jest zamknięte;
 • Za ile: wjazd na szczyt kosztuje 3 euro.
"Madryt. Przewodnik kulinarny"

Miejsce 3: Taras widokowy w Palacio de Comunicaciones przy Plaza de Cibeles

palacio de cibeles madryt punkt widokowy plaza de cibeles co zobaczyc w madrycie
Widok z tarasu w Palacio de Cibeles psuje nieco rondo, ale i tak imponuje

Kolejnym punktem naszego przewodnika po najlepszych punktach widokowych jest jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na turystycznej mapie Madrytu, czyli Palacio de Comunicaciones przy Plaza de Cibeles. Na jednej z wież pałacu zbudowanego na początku XX wieku znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się świetny widok na ulicę Gran Vía, Paseo del Prado i Paseo de Recoletos oraz na znajdujący się tuż obok Park Retiro – najpopularniejszy i najchętniej odwiedzany park w stolicy Hiszpanii. Widok psuje nieco rondo znajdujące się na samym dole. Dlatego, choć widoki na dachy Madrytu są przepiękne, ten punkt widokowy zajął dopiero 3 miejsce.

Minusem może być też to, że tak jak w przypadku Faro de Moncloa, nie ma tu punktu gastronomicznego, w którym zaopatrzenie się w orzeźwiający napój uprzyjemniałoby podziwianie panoramy Madrytu. Ponadto przebywanie na tarasie w momentach największego turystycznego zainteresowania jest ograniczone czasowo.

madryt zwiedzanie najlepsze punkty widkowe w stolicy hiszpanii co zobaczyc w madrycie
Pasmo górskie Sierra de Guadarrama widać z niemal każdego punktu widokowego w Madrycie. Tutaj widok z tarasu w Palacio de Comunicaciones.
 • Gdzie: Plaza de Cibeles
 • Stacja metra: Banco de España (linia 2)
 • Kiedy: WT-ND 10:30-14:30 i 16-19:30 (wjazd na taras co 30 minut)
 • Za ile: 4 euro

Miejsce 2: Taras widokowy Círculo de Bellas Artes

madryt zwiedzanie, najważniejsze atrakcje mdrytu, punkty widokowe w madrycie co zobaczyc w madrycie
Z Circulo de Bellas Artes widać najbardziej emblematyczne miejsca Madrytu, jak chociażby budynek Metrópolis wzniesiony w latach 1907-1911. 

Drugie miejsce w naszym subiektywnym przewodniku zajmuje taras widokowy i koktajl bar na szczycie budynku Círculo de Bellas Artes, czyli siedzibie Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. To miejsce do niedawna byłoby niekwestionowanym liderem tej listy. Rozpościera się stąd widok na najbardziej emblematyczne miejsca Madrytu, z budynkiem Metropolis na pierwszym planie. Dalej zobaczycie też potężny budynek Telefónica, który zdaje się górować nad miastem. Widać też Plaza de Cibeles, Torres de Colón oraz dzielnice Madrytu takie jak Malasaña, Chueca, Lavapiés czy La Latina.

Taras na szczycie Círculo de Bellas Artes jest nie tylko świetnym miejscem na podziwianie panoramy Madrytu przy zachodzie słońca, ale także strefą relaksu, która po zmierzchu zamienia się całkiem imprezowe miejsce. Do wypoczynku i spotkań ze znajomymi zachęcają także wygodne leżaki rozstawione na tarasie.

najważniejsze zabytki madrytu co zobaczyc w madrycie
 • Gdzie: Calle de Alcalá, 42
 • Stacja metra: Sevilla (linia 2)
 • Kiedy: PN-CZW, ND – 9:00 – 02:00, PT-SB 9:00 – 02:30
 • Za ile: 5 euro (4 euro z kartą EURO26)

Miejsce 1: Taras widokowy w hotelu RIU (Rooftop Bar 360°)

co zobaczyc w madrycie, madryt zwiedzanie, najwazniejsze atrakcje madrytu, punkty widokowe w madrycie
Największą atrakcją punktu widokowego w hotelu RIU jest szklany most, na którym można spojrzeć w przepaść… Odważycie się? 🙂

Niekwestionowany lider rankingu znajduje się w otwartym w 2019 roku hotelu RIU. Mieści się on w Edificio España przy Plaza de España. Taras znajduje się na 26 piętrze, a widoki zapierają dech w piersiach. Widok z tarasu jest panoramiczny, to znaczy, że będziecie mogli podziwiać każdą część Madrytu. Rozpościera się z niego doskonały widok na Pałac Królewski, zobaczycie centrum miasta, park Casa de Campo.

Gwarantujemy, że café bombón z takim widokiem w tle, nigdzie nie smakuje tak dobrze. Ogromną popularnością cieszy się też szklany most, z którego możecie spojrzeć w przepaść… Odważycie się? 🙂 Dodatkowo piętro niżej, znajduje się koktajl bar, z którego okien rozpościera się ten sam imponujący widok, który można podziwiać w trakcie klubowej imprezy.

widok na madryt, najważniejsze atrakcje madrytu
Punkt widokowy w hotelu RIU znajduje się na 26. piętrze i widać z niego całe centrum miasta.

Sam budynek (Edificio España) też jest ciekawy. Jest to historyczny wieżowiec z XX wieku w samym sercu miasta, będący teraz na 8 miejscu wśród najwyższych budynków w Madrycie. W jego wnętrzu znajduje się nie tylko hotel, ale także sklepy, biura i apartamenty.

 • Gdzie: Plaza de España
 • Stacja metra: Plaza de España (linie 3 i 10)
 • Kiedy i za ile: 10-18 5 euro, po 18 10 euro

Najlepsze punkty widokowe w Madrycie – mapa

Mamy nadzieję, że podczas zwiedzania Madrytu uda Wam się odwiedzić chociaż jeden z tych punktów i podziwiać niezwykłe niebo stolicy Hiszpanii! Jeśli tak, koniecznie dajcie nam o tym znać! 🙂